Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Polygony a střihové kaňky? Když spojí síly OKOLO, Brejcha a Edit!

Pavel Brejcha, Okolo a Edit! | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Brejcha, Okolo a Edit! | foto: Absolut

Už i firmy v České republice začínají chápat, že spolupráce s designéry nebo architekty může nést ovoce. Skvělým příkladem bude letošní Designblok, na kterém bude k vidění povedených kolaborací mnoho, firma Absolut zaujala tím, že to s tou spoluprací vzala důkladně a do detailu..

Místo oslovení jednoho studia si totiž vybrala profesionály všech tří odvětví, které se její prezentace na Designbloku dotknou, tedy architektury, grafiky a módy. „Absolut i tento rok navazuje na svou dlouholetou tradici spolupráce s talenty české designérské scény. Úvodním letošním projektem je naše účast na Designbloku. K tomuto projektu jsme přizvali skvělý tým lidí a jsme moc rádi, že nabídku spolupráce přijali,“ říká Gabriela Římanová, brand manager značky. 

Lustr z lahví, polygony i střihové kaňky

O instalaci se starají architekti studia Edit!, které si určitě pamatujete s loňského ročníku Designbloku - připravili hravou prezentaci firmě Puma. O práci talentovaných architektů si můžete přečíst ve speciálním Espritu LN, který je věnován architektuře a seženete ho právě teď v dobrých trafikách. Pro Absolut navrhli čistou kruhovou kompozici a jak u nich bývá zvykem, nezapomněli ani na vtipný detail. „Bar je složen ze 4 modulů, které mohou fungovat jak samostatně, tak v různých kombinacích, jednotlivé moduly se dají také lépe transportovat. Povrchová úprava baru je leštěný nerez, který svým charakterem evokuje čistotu vodky. Nad barem bude instalován světelný objekt, "lustr", z více než 300 lahví Absolut, který svým tvarem kopíruje tvar baru,“ naznačil architekt Juraj Calaj.

Grafiku připravili Jan Kloss a Matěj Činčera ze skupiny OKOLO, současní držitelé titulu Grafický designér roku Czech Grand Design. „Po několika různých konceptech, které jsme vymýšleli společně s Edit! Architects, padla nakonec volba na vytvoření jakéhosi improvizovaného fotoateliéru. Původní nápad zhotovení stylizovaných ikon švédského designu, se kterými by se návštěvník mohl fotografovat, jsme nakonec zavrhli a nahradili jakousi fantaskní krajinou, kterou si může návštěvník výsledný obraz dotvořit takřka dle vlastní libosti. Polygonové tvary, převážné modré barvy, odkazující na novou limitovanou lahev Absolut, se mohou vrstvit v několika rovinách (pozadí, kulisy, rámování,...) do takové míry, až bude fotografovaný jen ztěží viditelný. Takto vzniklý silný graficko-vizuální prvek by pak měl pomoci udržet celou galerii vzniklých fotografií pohromadě, byť by každá z nich byla originálem,“ vysvětlili svůj návrh Kloss s Činčerou.

Jan Kloss (OKOLO) u grafického řešení

Jan Kloss (OKOLO) u grafického řešení

Absolut nezapomněl ani na módu a sázka na Pavla Brejchu se mu vyplatila. Návrhář vtipně zareagoval na klasický styl barmanů košile, vesta a kravata, inspirován grafikou a instalací, polygony a futurismem totiž tyto prvky spojil do jedno celku. " Výsledné kombinézy jsem obrazně vzal a střihově "namočil do barvy", místo kaňky však na látce zůstávají polygony, které korespondují s vizuálem i instalací samotnou," uvedl Pavel Brejcha, který v rámci Designblok Premier Fashion Weeku představí společně s Katarínou Král i novou kolekci pro jejich značku PBL Prague. Modely pro Absolut pak doplňují minimalistické ocelové brože z dílny Kláry Šípkové.

Právě byl popsán pouze jeden z projektů letošního Designbloku, který začíná už za týden. Organizátoři lákají na zahraniční hvězdy typu Matali Crasset, designéři oznamují přelomové novinky a lákavě vypadají i všechny prostory legendárního festivalu. Zní to jako klišé, ale letos se máme opravdu na co těšit.

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....