27. listopadu 2013 16:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Přejeli Island na kole s jedním převodem, expedici představí výstava i film

V cíli | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V cíli | foto: Fix The Iceland

Kryštof Hlůže, Kryštof Melka a Jakub Voverka mají rádi kola. V rámci svého labelu Hyena je staví nebo renovují, rádi (nejen) je točí a fotí a samozřejmě na nich rádi jezdí. A tíhnou k dobrodružství. V létě tyto své záliby spojili a vydali na Island, kde pokořili extrémní sportovní výzvy a natočili dokument, který bude mít premiéru už příští týden.

"Nápad, že takovou expedici chceme uskutečnit, se zrodil asi půl roku předem. Opravdové plánování, ale začalo až dva týdny před odletem. Což se ukázalo jako dost zběsilé. Naštěstí jsme vše stihli, ale pro příště si necháme určitě alespoň tři měsíce," uvedli mladí cyklisté v on-line rozhovoru se čtenáři.

Sesednout jen výjimečně

Od plánu přejet Island napříč je odrazovali i sami Islanďané, kluci se však nenechali odradit a cestu zvládli. Navíc na kolech, které mají pouze jeden převod. "Někdy to bylo opravdu těžké, když foukal protivítr o síle 12 m/s, nicméně sesedali jsme z kola jen při výjimečných situacích. Tedy poměr vyjádřený v číslech 85% jízdy ku 15% chůze. Převážně šlo o prudké stoupání nebo jízdu v písku," vysvětlili a dodali, že Jakub píchl 4x, Kryštof Hlůže 6x a Kryštof Melka více než desetkrát.

Na furtošlapech přes Island

Na furtošlapech přes Island

Expedici s názvem Fix The Iceland  a tisíc kilometrů v sedle studenti VŠUP a FAMU samozřejmě zaznamenali. Vznikla série fotografií a krátký film. "Zveme všechny na vernisáž 5.12 v 18:30, či křest filmu v pátek 6.12., který jsme spojili s kamarády z Pedal Projectu, kteří vydávají čtvrté číslo jejich magazínu. Vše se odehrává v rámci designSUPERMARKETU v Kafkově domě," pozvali Hlůže, Melka a Voverka čtenáře s tím, že zároveň představí první rám z jejich bike laboratoře Hyena.

Z Islandu si kromě zážitků přivezli mladí cyklisté i zajímavý materiál, který odtajní na festivalu designSUPERMARKET

Z Islandu si kromě zážitků přivezli mladí cyklisté i zajímavý materiál, který odtajní na festivalu designSUPERMARKET

Island nebyl jejich první extrémní výlet na fixed gear kolech, před třemi lety ujeli přes 3000 kilometrů napříč Evropou a kolo na hřebík zatím určitě nepověsí. "Stále ještě jsme ponořeni do Islandu a další plány expedice nejspíše přijdou, až vše dokončíme. Nicméně jsme si jisti, že to nebyla naše poslední výprava!," uzavřeli Hlůže, Melka a Voverka.

PŘEČTĚTE SI CELÝ ON-LINE ROZHOVOR

Více o připravovaném filmu a výstavě se dozvíte ZDE, informace o Hyena bike laboratory pak naleznete ZDE. Program festivalu designSUPERMARKET si můžete přečíst ZDE.

terTereza Houdková

Najdete na Lidovky.cz