Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proměna industriálního Karlína. Bývalá pražská periferie se mění

Pohled Zdeňka Lukeše

  5:30
Praha - Dnes je Karlín neodmyslitelnou součástí hlavního města, ještě před sto lety však do Prahy nepatřil. Od té doby se v něm ale mnoho změnilo a ze zakouřené periferie vyrostl do současné výstavní podoby.

Karlín ožívá. Administrativní budova Butterfly s obchody a restaurací v parteru při Pernerově ulici od studia CMC splňuje nejpřísnější ekologické požadavky. Fasáda se na jaře zazelená. foto: Zdeněk Lukeš

Každé nové vstupy do historického města vyvolávají kontroverze. Je těžké zachovat genia loci a současně přidat kvalitní novou vrstvu. Mám ale pocit, že například v pražském Karlíně se to daří. Pojďme se touto svéráznou enklávou metropole trochu projít a podívat se, co se v její jihovýchodní části děje.

Fragment průčelí staré továrny
Průhled na karlínský kostel mezi budovami Forum2 (R. Bofill)

Karlín (německy Karolinenthal), městská čtvrť sevřená mezi Vltavou a svahem Vítkova, byl připojen k metropoli jako Praha X v roce 1922. Má zajímavou historii. Kdysi tu bývaly pole a louky, později za městskými hradbami vznikl morový hřbitov. V ose dnešní Sokolovské ulice (dříve Královské třídy) vedla trasa důležité obchodní cesty, lemovaná zájezdními hostinci. V barokní éře vznikla Invalidovna a letohrádek Sluncová. Našli bychom tu také významný přístav, po dokončení Negrelliho viaduktu v polovině 19. století zde vedla železniční trať. Významnou dominantou se stala rovněž kasárna. Za branami Prahy vznikaly četné manufaktury a továrny se svými atributy – halami, skladišti, jeřábovými drahami, manipulačními dvory a nezbytnými komíny.

Možnosti ostrova

V polovině předminulého století také vznikla pravoúhlá uliční síť s centrálním náměstím a velkým neorománským chrámem sv. Cyrila a Metoděje dle projektu vídeňského profesora Carla Roesnera. Domy v pozdně klasicistním stylu byly jednoduché, zpravidla tří- až čtyřpodlažní s prostým uličním průčelím a pavlačemi směrem do dvora. Bydleli tu hlavně dělníci z továren, jako byla např. firma Breitfeld-Daněk – později součást industriálního kolosu ČKD.

Vltava tekla až do dvacátých let minulého století až k uliční frontě dnešního Rohanského nábřeží, ostatně na některých průčelích dodnes najdeme rumpál. Pak byla řeka zregulována a její rameno zasypáno, čímž byl Rohanský ostrov připojen k pevnině. Karlín byl totiž pravidelně zaplavován rozvodněnou Vltavou.

Další významnou partií byla oblast kolem dnešního Lyčkova náměstí, jež vznikla na přelomu 19. a 20. století dle projektu architekta Josefa Sakaře a stavitele Bohumila Štěrby. Pánové narušili monotónní pravoúhlý urbanismus umístěním diagonálních ulic. Hlavní dominantou se stala krásná Sakařova škola se secesní dekorací. Domy v této části čtvrti byly honosnější a také vyšší. Na projektech se podíleli i významní architekti jako Osvald Polívka, Alois Čenský, Emil Králíček, Jiří Justich či právě Sakař, autor Národního domu (dnes studio Českého rozhlasu). Konečně na východním konci Karlína vzniklo v 60. letech 20. století experimentální panelové sídliště (J. Novotný, J. Polák, V. Šalda, J. Zelený, M. Rejchl) se známým „bruselským“ hotelovým domem a hotelem Olympik.

Povodeň pomohla

V totalitních časech byl Karlín nadále poněkud ušmudlanou periferií, ale s osobitým kouzlem, což jsem si sám ověřil během deseti let, která jsem strávil v archivu architektury Národního technického muzea v barokní Invalidovně. Zásadní proměna svérázné čtvrti nastala po roce 1989. Tehdy jsem prováděl průzkum industriální architektury v nejvíce devastované jihovýchodní partii Karlína a spolu s developery Sergem Borensteinem a Charlesem Butlerem, kteří se do ní rovněž zamilovali, jsme nejcennější partie zachránili. Špičkové architektonické týmy z domova i zahraničí je pak doplnily o nové partie, ale s respektem k původním stavbám a prvkům.

Budova studia ADNS

Ricardo Bofill, Claudio Silvestrin nebo studio Baumschlager & Eberle se svými českými partnery a ateliéry Qarta, CMC, A8000 nebo ADNS tak vytvořili v prostoru mezi Sokolovskou a Pernerovou ulicí řadu budov, kombinovaných s původními prvky. Začalo to Bofillovým Corsem, které vzniklo high-tech vestavbou do staré tovární haly, a pokračovalo až po povodni v roce 2002, která sice Karlín poškodila, ale paradoxně díky dotacím vedla k jeho rychlé rehabilitaci a dalšímu rozvoji: Qarta upravila působivý objekt energocentrály bratří Rixyových z přelomu století na vlastní studio, Silvestrin adaptoval bývalou výtopnu na kanceláře a zachoval i původní komín – jednu z dominant čtvrti, studio B&E upravilo bývalou opravnu vétřiesek na netradiční bydlení a dostavělo paralelní část, A8000 zachránili cennou čtyřhalu architekta Králíčka, kde je dnes sídlo nakladatelství Economia, ale také pekárna a kavárna, a vedle přistavěli multikulturní sál Forum. 

O kus dál byl nedávno dokončen komplex budov, navržených studiem ADNS, historii místa připomíná fragment průčelí někdejší továrny Auto Praga. A konečně ateliér CMC navrhl pod svahem Vítkova zajímavou amébovitou kancelářskou budovu Butterfly se zelenou fasádou. Další stavby při Pernerově ulici se připravují. Kromě této jihovýchodní partie Karlína se hodně staví i v jeho severozápadní části. Tam se ale vypravíme zase někdy příště.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat