7. dubna 2015 6:37 Lidovky.cz > Relax > Design

Proslul kónickými korzety, rebel módy Gaultier dráždí Paříž

Francouzský módní návrhář Jean Paul Gaultier má rozsáhlou výstavu v pařížském... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský módní návrhář Jean Paul Gaultier má rozsáhlou výstavu v pařížském... | foto: Reuters

Jeanu-Paulu Gaultieru se přezdívá enfent terrible módy. Avantgardní návrhář má rozpoznatelný rukopis - proslavily jej jak „námořníci“ na flakonech parfémů, tak kónické korzety a podprsenky. Popová zpěvačka Madonna se v nich představila na nejednom koncertním turné. Nyní Gaultier bilancuje, jeho velkolepá výstava doputovala do Francie.

K vidění v pařížském Grand Palais. A jak se organizátoři chlubí, doposud si výstavu prohlédlo jeden a půl milionu návštěvníků. Vůbec první návrhářova výstava již byla totiž prezentována v Dallasu, Madrisu, San Franciscu či Amsterodamu. Nyní se však dostala do francouzské metropole. Do města, s kterým je Gaultierova tvorba nejvíce spjata.

Francouzský módní návrhář Jean Paul Gaultier má rozsáhlou výstavu v pařížském...
Francouzský módní návrhář Jean Paul Gaultier má rozsáhlou výstavu v pařížském...

Na co se návštěvníci mohou těšit? Kurátoři se chlubí, že vystaveny jsou předměty, které zatím k vidění nebyly. Kromě toho nejlepšího z kolekcí z let 1976 až 2015 (jednotlivých outfitů jsou téměř dvě stovky)  jsou k vidění návrhy, filmy, fotografie a další.

Jean-Paul Gaultier se narodil v roce 1952 ve francouzském Arcueil. Hned na začátku sedmdesátých let se začal věnovat módě, zpočátku jako asistent u Pierra Cardina a krátce také u Jeana Patoua. Teprve v roce 1976 založil vlastní značku. Velkým mezníkem v jeho práci byla kolekce Le Dadaisme z roku 1983, kde se poprvé projevila jeho fascinace pro korzety. Ve stejném roce začal pracovat na mužských kolekcích, které o dva roky později okorunoval outfitem se sukní. Od té doby je sukně v pánské módě v Gaultiérově podání považována za klasiku.

Francouzský módní návrhář Jean Paul Gaultier má rozsáhlou výstavu v pařížském...

Francouzský módní návrhář Jean Paul Gaultier má rozsáhlou výstavu v pařížském Grand Palais.

Přestože již do té doby pracoval s choreografy, scénografy, tak teprve na přelomu 80. a devadesátých let naplno začíná jeho spolupráce s mezinárodními hvězdami filmu a hudby. Výrazněji se tak podepisuje pod kostýmní provedení koncertních turné, filmů a videoklipů.

Gaultier má během své bohaté kariéry na kontě spolupráci s Madonnou, Kylie Minogue, Lucem Bessonem, Pedrem Almodóvarem a dalšími. Výstava Jean-Paul Gaultier je přístupná v Grand Palais do 3. srpna.

tohTomáš Holý

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?