Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Průvodce podlahovými krytinami

Design

  14:46
Pořizujete si novou podlahu? Pak je třeba zvážit řadu faktorů. Jiná podlaha se hodí pro rodinu s dětmi, jiná pro chovatele psů nebo koček. Podle čeho se řídit a jak vybírat?
Řemeslník - ilustrační foto.

Řemeslník - ilustrační foto. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Domácnosti, kde žijí děti, ať už kojenci, či batolata, nebo odrostlejší potomci, zvažují volbu optimální podlahové krytiny především z hlediska bezpečnosti. Bezpečný pohyb a případné pády zajistí dětem měkká a pružná podlaha. Rozhodně by neměla být kluzká.

Protože na ní děti každý den tráví hraním několik hodin, neměla by podlahová krytina být ani studená. Optimální volbou je bezesporu celoplošný koberec. Z hlediska častých pádů je nejbezpečnější, protože je výrazně tlumí. Kromě pádů tlumí koberce také hluk.

Koberec je ale také velikým lapačem prachu. Kdo se chce koberci vyhnout například právě z důvodu prachové alergie, může ho nahradit korkem. Ten je relativně měkký a pružný. Plovoucí podlahy a dlažba jsou naopak příliš chladné a kluzké.

Zcela odlišný bude výběr typu podlahy v případě, že doma chováte psa nebo kočku.
Mnohé vybavení bytu je v takovém případě totiž nutno adaptovat na potřeby zvířete.
Začít byste měli doslova od podlahy. Pro větší plemena je ideální krytinou dlažba, a to především z důvodu snadné údržby.

Laminát duní a rezonuje
Ze stejného důvodu lze doporučit i laminátovou (plovoucí) podlahu. Ta má ale jednu nevýhodu. Při chůzi duní a rezonuje. „Plovoucí podlahu máme v obývacím pokoji, a když si tam naše kočky hrají, dělá to strašný rachot,“ potvrzuje Valerie Janečková, dlouholetá chovatelka koček. Ani pro majitele kocourů nejsou prý plovoucí podlahy zrovna vhodné. „Když ucítí, že je nějaká kočka z okolí v říji, začnou si značkovat teritorium,“ vysvětluje chovatelka. Moč pak zatéká do spár.

Bílý základ pokoje završila bílá plovoucí podlaha.Ideální jsou v takových situacích vysoce kvalitní lina, takzvaná marmolea. Na rozdíl od plovoucích podlah dobře tlumí kroky. Nyní jsou navíc k dostání v nejrůznějších barvách a odstínech.

Lino si pochvaluje i chovatelka psů Jana Malinová. Zkušenost má s takzvaným vysokozátěžovým, které se používá do výrobních prostor. „Spodní vrstva je měkčená, takže se po něm dobře chodí, ale obsahuje i složky, díky kterým je i dostatečně pevné,“ říká.
Výhodou tohoto materiálu je i to, že se jednotlivé dílce vysokozátěžových lin vyrábějí ve velkých rozměrech. „Na ploše jednoho pokoje tak nejsou žádné spáry nebo jen minimum. Močovina je velice agresivní, proto je to velká výhoda,“ popisuje chovatelka psů.

Budeme-li přemýšlet pragmaticky - a nemusíme ani chovat žádná zvířata - pravděpodobně se mezi zásadními požadavky na podlahu objeví snadná údržba. Pokud bychom měli třídit podlahové krytiny z hlediska náročnosti údržby, nejhůře dopadnou koberce a dřevěné podlahy z masivu (dřevo vlivem tepla a vlhka pracuje, mohou vznikat spáry, v nichž se drží špína).

Spáry v dlažbě se také zanášejí
Nejlépe se v čistotě udržují rovné, tvrdé a hladké plochy beze spár. Sem patří například betonová broušená a lakovaná podlaha, speciální cementové stěrky a PVC. Obecně platí: čím méně spár, tím lépe.

U keramické dlažby je zásadní nevýhodou postupné zanášení spár špínou a prachem, takže je nutné je občas důkladně vyčistit speciálními přípravky. Také laminátové podlahy se udržují velmi snadno, jen bychom při stírání vždy měli dbát na důkladné vyždímání hadru nebo mopu, které zamezí proniknutí vlhkosti do spodních vrstev podlahy.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!