Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rekonstruovaná perla Tugendhat láká. Rok 2012 byl rekordní

Design

  7:00
Pro brněnskou funkcionalistickou vilu Tugendhat, zapsanou na seznamu památek UNESCO, byl loňský rok co do návštěvnosti dosud nejlepší sezonou. Přivítala 42.000 turistů z celého světa. Prohlédli si ji po rekonstrukci, která přišla na 174 milionů korun. Ve srovnání s rokem 2009, po němž byla kvůli opravám až do loňského března uzavřena, se návštěvnost objektu zdvojnásobila. Informovala o tom vedoucí správy vily Iveta Černá.

Vila Tugendhat foto: Lidové noviny

"Zájem o vilu je po rekonstrukci mimořádný. Vstupy do ní si zamlouvali turisté dlouho dopředu, některé zájemce o prohlídku jsme proto museli odmítnout," uvedla. Asi 40 procent návštěvníků přitom tvoří turisté ze zahraničí. Z Evropy přijíždějí hlavně Rakušané, Němci a Britové. Mezi návštěvníky jsou pak hojně zastoupeni Američané, Japonci a obyvatelé jižní Ameriky.

Až do dubna plno

V roce 2009 si přišlo vilu prohlédnout 18.000 návštěvníků. Loni se předpokládalo, že bude mít o prohlídku objektu od architekta Ludwiga Miese van der Rohe zájem 30.000, přišlo jich o třetinu více. Nyní jsou všechny vstupy o víkendech až do dubna zamluvené. Početnější skupiny by si je měly zamluvit.

Sestry Tugendhatovy.

Návštěvnost zvyšují i přednášky, koncerty a také projekce historických filmů. Ty se konají jednou do měsíce u onyxové stěny. Sál pojme 50 diváků, přičemž diváci si opakovaně říkají o promítání černobílého snímku Kristián s hercem Oldřichem Novým.

VILA TUGENDHAT

Vila je nejznámější brněnskou funkcionalistickou vilou. Odborníci o ní hovoří jako o díle, které vneslo do moderní architektury zcela nové, revoluční prvky. Je vytvořena z těch nejkvalitnějších materiálů, přičemž architekt kladl při její tvorbě důraz na prostor, světlo a vzdušnost. Celá jedna stěna, za ní je výhled na Brno, je prosklená a lze v létě otevřít. Vilu si nechala postavit průmyslnická rodina Tugendhatů, která těsně před druhou světovou válkou uprchla, kvůli svému židovskému původu, před nastupujícím nacismem. Vila je majetkem města Brna.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!