Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jako šálek s podšálkem? Dům v Českém krasu

Design

  7:00
O rodinných domech v okolí Berounky jsem už v této rubrice psal mnohokrát. Zdá se, že tato výjimečně krásná oblast přitahuje klienty, kteří ji dokážou ocenit a kteří si pro realizování svých představ vybírají výborné architekty.

Rodinný dům, Český kras foto: Daniela Dostálková

Mladí manželé zakoupili pozemek v postupně se transformující rekreační oblasti, v údolí na západním okraji malé obce poblíž Berounky. Přes 50 metrů dlouhý, 16 metrů široký, orientovaný kolmo na vrstevnice na úpatí prudkého zalesněného kopce. S pozemkem koupili i chatu, o které nejprve uvažovali, že by ji bylo možné rekonstruovat.

Rodinný dům, Český kras

Výběr architekta byl jasný: vrstevníci z architektonické kanceláře Sporadical. Ti jim doporučili původní objekt odstranit a nahradit novostavbou na stejném místě. Vzít pozemek, na kterém se již v minulosti stavělo, a přiměřeně jej proměnit podle nového zadání, to považuji v naprosté většině případů za mnohem vhodnější než vytvářet nové pozemky a na nich pak stavět. Pozemek, který již byl používán, má totiž za sebou nějakou historii – a to je vždy poznat.

Na sousedních parcelách stojí rovněž rekreační domy, ten na východní straně však bude v blízké budoucnosti také nahrazen novostavbou, a to od stejných autorů.

Kouzlo elementární geometrie

Realizované řešení vypadá až neuvěřitelně jednoduše: dřevostavba protáhlého obdélníkového tvaru, jak již napovídají rozměry pozemku. Svou kratší, štítovou stranou je orientována k příjezdové cestě. Z tohoto pohledu je dům naprosto symetrický, navíc s pouhými dvěma okenními otvory v čelní stěně.

Štít působí proporčně velice vyváženě a není to žádná náhoda. Jeho výška je stejná jako šířka, 7,6 metru, přičemž svislá fasáda přechází ve 45stupňový úhel střechy (nacházíme se v CHKO, a tak byly regulativy poměrně přísné) přesně v poloviční výšce. Celou šířku domu v přízemí, tedy plných sedm metrů, zabírá jedno veliké okno.

Dům při otevření.

Je rozčleněné na třetiny, přičemž dvě třetiny se dají odsunout, a úplně tak propojit hlavní obytnou místnost s venkovní terasou. Obří okno je možné také zcela zakrýt vnější skládací okenicí, která věrně kopíruje členění fasády z dubových latí. Podobným způsobem je řešené i možné uzavření dalších okenních otvorů na východní a západní straně domu. Horní čtvercové okno je naopak neotvíratelné. Na větrání čelní místnosti patra úplně postačují střešní okna z obou stran sedlové střechy.

Dům a jeho okolí je jako šálek s podšálkem

Za největší kvalitu domu považuji jeho provázanost s bezprostředním okolím. Řešení připomíná šálek s podšálkem. Prostá forma domu stojí na dřevěné palubě, která dům obíhá ze tří stran. Před domem, z jižní strany, je její plocha největší. V podobě vyvýšeného rozšířeného pódia vybíhá až k tekoucímu potoku. Jeho neustále slyšitelné zurčení dodává pobytu venku na zvláštní, poklidné atmosféře. Přes potok vede na úroveň přízemí domu široké schodiště. Díky tomuto řešení je pokračování vnitřních podlah z domu směrem ven naprosto plynulé.

Neméně zajímavě je dům napojen na terén i ve své zadní části. Zde začínající svah je zpevněný pomocí vnějších opěrných zdí a horní část parcely je zpřístupněna pomocí mírného exteriérového schodiště. Za domem najdeme další terasu, orientovanou na sever a zastíněnou vlastní hmotou domu. V horkých letních měsících tak majitelům nabídne alternativu k prosluněné ploše vepředu. Horní terasa je přístupná také z horního patra. Pod ní se nachází venkovní skladovací prostory, které jsou u objektů s takto rozsáhlou zahradou nezbytností.

Dvě výjimky z lapidární formy

Nejjednodušší formu domu, která je navíc umocněna skrytými, zaatikovými žlaby, narušují pouze dvě anomálie. Výrazně prosklená předsíň – včetně stropu – z východní strany, která je půdorysně vysunuta mimo hlavní objem, a hmotově obdobné zvýšení podkroví, jímž vznikl prostor pro koupelnu a toaletu. Tato část obsahuje jediné okenní otvory podkroví, s výjimkou střešních oken.

Abstraktní formu domu podporuje absence viditelných detailů, např. užitím skrytých zaatikových žlabů nebo střechy bez přesahů.

Fasáda z dubových latí nestejné šířky (což je mimochodem drobnost, která strohé formě dodává na určité jemnosti) je vhodně doplněna temně rudou krytinou složenou z geometricky jednoduchých betonových tašek. Vnitřní dispozice je krásná a prozrazuje bohaté zkušenosti autorů v této oblasti. Otevřené přízemí s vhodně umístěným schodištěm u severní štítové stěny a s polooddělenou kuchyní za krbovou stěnou. Přes velkorysost vnitřních prostor se ale metry čtverečními evidentně neplýtvá. Naopak. Velmi efektivně je zorganizované patro – se třemi samostatnými pokoji a úzkou chodbou, která ale díky hornímu osvětlení nepůsobí nijak stísněně.

Horní úzká chodba nepůsobí stísněně díky hornímu přisvětlení

Příjemné jsou i podlahy z šedého marmolea s krásně vyřešeným kontaktem podlahy a zdi, bez tradičních ozdobných lišt. Atmosféru interiéru vhodně doplňují nabělené vnitřní dřevěné obklady stěn.

Jediná výhoda typického katalogového domu? Cena

Při návštěvách tohoto typu rodinných domů mě neustále přepadá stejná otázka. Kdo a proč si dnes může ještě chtít koupit typický katalogový dům? Ten individuálně navržený prohraje s „katalogem“ v jediné oblasti – v ceně projektových prací. Když si ale uvědomíte, že ty tvoří maximálně deset procent celkových nákladů, výhodnost této úspory se začne jevit jako nesmyslná.

Alespoň pro toho, kdo chce bydlet kvalitně – a to nejen v estetickém ohledu, kde se názory mohou různit, ale také v praktickém. Pokud totiž na misky vah přihodíte roky, které hodláte v domě po jeho dokončení strávit, pro „katalogový dům“ už nemluví téměř nic. 

FAKTA:

Autor: Sporadical, architektonická kancelář (Josef Kocián, Aleš Kubalík, Jakub Našinec, Veronika Sávová), www.sporadical.cz Dodavatel: LOB PLUS, spol. s r. o. Projekt: 2010 Realizace: březen 2011 až leden 2012 Zastavěná plocha: 100,1 metrů čverečních Užitná plocha: 149,6 metrů čtverečních

Dům v Českém krasu byl dokončen teprve nedávno a majitele čeká ještě spousta práce především při úpravách zahrady. Vylepšovat takhle kvalitně započatý proces ale bude radost.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!