20. ledna 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Rožnov chystá projekt mapující Jurkovičovy stopy

Stavba Jukrovičovy rozhledny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavba Jukrovičovy rozhledny | foto: Rožnov pod Radhoštěm

Radnice v Rožnově pod Radhoštěm chce společně se slovenskou Myjavou připravit projekt, který by mapoval stopy slovenského architekta Dušana Jurkoviče v Rožnově, sdělil mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross. Právě v Myjavě se Jurkovič v roce 1868 narodil. Ve městě pod vrcholem Radhošť už stojí rozhledna vystavěná podle Jurkovičova návrhu, navrhl také výletní ubytovny Maměnka a Libušín na Pustevnách na Radhošti.

Jurkovič byl výrazným představitelem secesní architektury. Vytvořil osobitý styl, výrazně ovlivněný lidovou architekturou. Jeho unikátní soubory staveb zdobí ve Zlínském kraji také lázeňské město Luhačovice.


Rožnovská starostka Markéta Blinková (ODS) už s vedením Myjavy jednala.

"Připravujeme projekt obnovy lázeňských chodníčků spojený s informacemi o historii Rožnova i o Jurkovičovi a jeho rozhledně, která stojí na Karlově kopci u Valašského muzea v přírodě," uvedla Blinková s tím, že součástí projektu přeshraniční spolupráce by mohly být také koncerty Junior beskydské muziky a folklorních souborů v Myjavě a naopak.


Podle Grosse by náklady projektu neměly přesáhnout 650.000 korun, z toho 85 procent by v případě získání podpory hradila evropská dotace. Projekt musí být odevzdán do konce ledna. "Informaci o případném schválení bychom mohli dostat do tří měsíců, počítáme tedy v případě získání podpory s realizací aktivit ještě v letošním roce," podotkla starostka.ČTK