Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Roztomilý kýč? Třeba manželé Paroubkovi, říká Berdych z Qubusu

Design

  19:00
PRAHA - Designér Jakub Berdych s kýčem pracuje rád. Ve své tvorbě s ironií a nadsázkou komentuje známé předměty a s lehkostí překračuje jejich funkci. Příkladem roztomilého kýče jsou podle něj třeba manželé Paroubkovi nebo západ slunce.

Jakub Berdych u svých prací v Mikulově. foto: Kristina Hrabětová

"Třeba některá tuningová auta nejsou zcela vkusná, i když to považuji více za ztrátu času. Roztomilý kýč jsou například manželé Paroubkovi kráčející po Václaváku s Michalem Davidem a vůbec nejhorší kýč, teď uprostřed léta, je západ slunce, to je naprostý vrchol," dodává se smíchem.

ZDE SI PŘEČTĚTE CELÝ ON-LINE ROZHOVOR

Vystudovaný kamenosochař založil s Maximem Velčovským v roce 2002 studio Qubus. Od té doby si jejich porcelán ve tvaru holínky či skleněné variace kelímků získaly srdce nejen designových nadšenců, designéři získali na mnoho cen Czech Grand Design a jejich práce se prodávají v galeriích po celém světě. A jak je to se studiem Qubus teď? "Naše cesty se zhruba před rokem rozešly, Maxim vede Ateliér porcelánu na VŠUP a já jsem nadále art directorem v Dox by Qubus a zároveň pracuji produkčně na výrobě našich již zaběhlých kousků,"vysvětluje Berdych.

Nápady ze šuplíku a realizace kousku nábytku

Nedávno v Mikulově představil kolekci upravených křišťálových váz Proměna, chystá se na sklářské sympozium a připravuje se na podzimní Designblok. Podobně jako všichni designéři má mnoho nápadů tzv. v šuplíku. "Někdy se i stane, že než stačím něco vyprodukovat, objeví se podobná věc  u někoho jiného. Těším se až bude čas na projekty, které už vlastně ani nejsou design, ale spíš galerijní objekty či instalace, pokud se to někdy podaří. Jeden bych ale přeci jen rád zrealizoval v tomto roce a prozradím jen, že se jedná o kousek nábytku," napíná s úsměvem designér.

Kde hledá inspiraci? V bazarech, na skládkách, ve sklepech či v obchodech pro kutily. Co se českého designu týče zaujal ho lustr Eliáš dvojice Pošta-Vacek, jeho zahraničním oblíbencem je Helmut Smits. 

Qubus a Denim Heads v Rámové 3 v Praze.

Problémem českého designu je podle něj fakt, že se bere příliš vážně a samozřejmě veliký nedostatek sběratelů autorského designu. Proč lidé kupují všudypřítomné levné výrobky z Číny? "Je to trend, který jsem si sami vybudovali, abychom ušetřili a zapomněli jsme přitom, že u nás jsou také lidé, kteří dokáží něco vyrobit. Jen jim za to holt nestačí kopeček rýže. To se změní, až si začneme vážit vlastní práce a fér přístupu k výrobě," uzavírá Berdych.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!