Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Ruská moderna. Byt, ve kterém není ani jedna stěna prázdná

Design

  6:00
Moskevský Dominion Apartment vytvořilo mladé designérské studio Geometrix. Zadáním bylo neponechat ani jednu stěnu prázdnou, aby se zamezilo následnému zdobení interiéru. Majitelé si totiž přáli designový domov, kde nebude místo na zbytečnosti.

Moskevský Dominion Apartment foto: Alexander Kamačkin

Mladé designérské studio Geometrix design založili Michael Miroškin a Elen Miroškina před více než deseti lety. Posledních pět spolu žijí a pracují jako manželé.

Vzhledem k tomu, že působí především na půdě rodného Ruska a bývalého východního bloku, jsou jejich práce vizuálně velmi výrazné, na evropské poměry by se dalo říci, že až přeplácané. To vše má ale logické opodstatnění. Za vším je touha vést ruskou populaci k zájmu o současný design, jenž je v daném prostředí a za daných podmínek zkrátka nápaditější, intenzivnější a na pohled mnohem bohatší.

Studio se věnuje především rezidenční a komerční tvorbě. V jejich portfoliu najdeme hlavně privátní domy, byty a lofty, ale pracovali už také na kancelářích, restauracích či barech. Sami tvůrci říkají, že se učí „za pochodu“ přímo od svých klientů tím, že věnují velkou pozornost jejich potřebám a představám o estetice. Každý projekt začíná četnými schůzkami nad černým čajem nebo silnou kávou, kdy designéři navazují se zákazníky osobní vztahy. Jednoduše řečeno, Michael a Elen se snaží proměnit sny svých klientů ve skutečnost a vytvořit jim za použití výrazných dekorativních prvků snové bydlení přesně na míru.

Kaleidoskop materiálů

Stejný postup byl aplikován i na moskevský byt s názvem Dominion Apartment, v němž se usídlila mladá rodina s jedním dítětem. Během počátečních rozhovorů a plánování se majitelé nemovitosti vyjádřili, že jejich snem je bydlení bez jediné volné stěny. Sami kriticky přiznali, že mají tendenci zastavět dodatečně prostory zbytečnostmi, čímž se během několika let rázem ocitnou ve skladišti doplňků a nasbíraných „pokladů“.

Studio Geometrix se rozhodlo splnit toto zadání, aniž by architekti slevili z přísných nároků a pravidel svého rukopisu, který musí zůstat (v rámci možností) vkusný a smysluplně strukturovaný.

Designéři proto vytvořili zajímavou zemitou paletu barevamateriálů, jež se v interiéru jednopatrového apartmánu opakují a vystupují v různých podobách. Některé stěny proto pokryli přírodním kamenem v různých řezech, vertikální plochy v lobby a obývacím pokoji obložili panely z laminátové tkaniny alcantara a celou kuchyni, včetně čel skříněk, obalili břidlicí. Jemné a teplé osvětlení jednotlivých místností dává těmto materiálům vyniknout a zvýrazňuje jejich přírodní strukturu.

Kuchyně a hlavní obývací pokoj jsou odděleny posuvnými dveřmi z polstrovaných lamel, aby oba prostory mohly fungovat zcela samostatně nebo naopak představovaly jednu místnost.

Skříň jako umění

Manželé Miroškinovi jsou nejpyšnější na skulpturální objekt, v jehož středu se nachází televize a zvuková souprava. Toto pomyslné srdce domova je nejen vysoce funkční, ale představuje samostatný umělecký předmět navržený na míru. Nepravidelně řezané geometrické díly se vysouvají do prostoru stejně jako klasické šuplíky. Právě zde se nachází vůbec největší samostatný úložný prostor v celém interiéru moskevského bytu.

Geometrické téma pokračuje i v ložnici. Dveře skříní a komod jsou z masivního mořeného dřeva ve vysokém lesku. Jejich zavírání je bezúchytové, resp. jejich jednotlivá křídla do sebe zapadají a vytvářejí mezi sebou prohlubně, do nichž pohodlně vklouznou prsty.

Nejen v ložnici, ale prakticky v celém bytě byly instalovány těžké závěsy a koberce s různě vysokým chlupem. Podlahy a stěnu za čelem postele pokrývají dlouhá prkna z červeného ořechu, jež v kaleidoskopu různorodého vybavení prostor uklidňují.

V koupelně jsou na zdech kromě velkoplošných zrcadel také drobné vícebarevné keramické mozaiky. Nadrozměrný sprchový kout je obložen mramorem s hrubou kresbou a historizujícím květinovým motivem na podlaze.

Dětský ráj

Nejbarevnější místností celého bytu je bezesporu dětský pokoj. Dvě stěny jsou obloženy mozaikou z nepravidelných panelů (některé z nich jsou opět výsuvné) a ve čtyřech dílech jsou umístěny futuristické výjevy.

Ostré úhly se opakují i na zbytku mobiliáře. Pracovní stůl stejně jako police pod televizí s herní konzolí kopírují půdorys místnosti, aby co nejméně zasahovaly do nevelkého prostoru. Dětská postel je obložena měkkými polstrovanými díly, aby si syn mohl přes den pohodlně hrát nebo vsedě číst. Jedna nika s oranžově křiklavým obrazem, jež vzdáleně

připomíná zapálený krb, je barevně spojena se dvěma organicky tvarovanými křesly.

Autoři: