Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

S Vladimírem 518 za nejošklivější architekturou Prahy

Design

  7:05
Architekt Adam Gebrian či hudebník Vladimír 518 povedou komentované prohlídky po atypických stavbách hlavního města. Cyklus prohlídek nazvaných Nejošklivější architektura Prahy začne 23. září Novou scénou Národního divadla. Lidovky.cz proto chystají speciální seriál s videozáznamy.

Nová scéna Národního divadla foto: Národní divadlo

Proč právě objevovat kouzlo staveb jako budova Federálního shromáždění, nebo hotel Pyramida na Břevnově? „Nalézt to zajímavé a obohacující i v na první pohled odlišné a možná i kontroverzní architektuře může být cestou k pochopení dalších podob umění i naší společnosti,“ vysvětluje ředitel vyšší odborné školy Scholastika a umělec Evžen Šimera.

Část odborné veřejnosti, architekti či umělci však objevují v těchto budovách na první pohled opomíjené kvality a s hodnoceními nesouhlasí. Platforma Scholastika, která se v roce 2016 stane vyšší odbornou školou, uskuteční během podzimu cyklus komentovaných prohlídek po vybraných budovách a nabídne tak veřejnosti odlišný pohled na „nejošklivější“ architekturu Prahy.

Do divadla s Vladimírem 518

První budovou, kde cesta za nejošklivější pražskou architekturou začne, je Nová scéna Národního divadla na Národní třídě. Veřejnost budovou provede hudebník, výtvarník a obdivovatel práce architekta Karla Pragera Vladimír 518. „Je důležité na kvalitu těchto budov veřejnost upozorňovat, aby nedošlo k podobné situaci jako s bývalým Hotelem Praha,“ říká umělec.

Prohlídka budovy s komentářem a videoprojekcí Vladimíra 518 se uskuteční 23.9.2015 od 17 hodin. Kapacita je omezená, je proto nutné místa si předem rezervovat. Vstupné na akci je zdarma.

Kromě komentované prohlídky po prostorách Nové scény čeká návštěvníky také video prezentace připravená Vladimírem, ve které mapuje období od bruselského Expa 58 až po sametovou revoluci v roce 1989, a také komentář sochaře Pavla Karouse k uměleckým dílům umístěným v budově Nové scény a jejím okolí.

Během podzimu pak budou pokračovat prohlídky dalších budov. Mezi osobnostmi, které veřejnost s architekturou budov, jejím inventářem nebo utajenými detaily seznámí pak budou například architekt a popularizátor architektury Adam Gebrian či zakladatel časopisu Era 21 a v současnosti kurátor Moravské galerie v Brně Rostislav Koryčánek.

Přestože je kapacita prohlídek omezena, zájemci nemusí smutnit. Server Lidovky.cz chystá z každé prohlídky speciální článek s videm, kteréé bude dostupné několik dní po samotné exkurzi.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...