Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Skláři z celého světa se předvedou v Novém Boru

USA

  7:33
Dvanáctý ročník Mezinárodního sklářského sympozia (IGS) hostí do neděle 4. října sedm desítek sklářských designérů z celého světa, aby zde ve sklářských hutích a dílnách za pomoci sklářských mistrů realizovali svoje tvůrčí nápady. V sobotu 3. října během dne otevřených dveřích je bude moci při práci sledovat i veřejnost.

Dvanáctý ročník mezinárodního sklářského sympozia bude hostit do neděle 4. října sedm desítek sklářských designérů z celého světa, aby zde ve sklářských hutích a dílnách za pomoci sklářských mistrů realizovali svoje tvůrčí nápady. foto: IGS

Návštěvníci sympozia se mohou těšit nejen na sobotní Den otevřených dveří ve sklářských provozech, kde budou moci sledovat při práci světové hvězdy, ale do svých prostor pozvou návštěvníky i muzea, sklářské ateliéry a galerie se zaměřením na sklo. Po „Skleněné cestě“ se budou moci vydat pěšky, výletním vláčkem nebo speciálními autobusy.

Během soboty 3. října otevřou své dveře návštěvníkům i sklářské školy v Novém Boru a Kamenickém Šenově, aby všem ukázaly, že české sklo v nich má svou budoucnost. Nejmladší generace umělců se během IGS 2015 představí ve Studentské sekci.

Ajeto Art Glass Museum vystaví artefakty všech minulých ročníků

Mezinárodní sklářské sympozium (IGS) 2015 představí celou řadu významných domácích i světových autorů, bude však možno nahlédnout i do historie. Zhruba devadesát artefaktů průřezově reprezentujících všechny ročníky IGS včetně těch prvních realizovaných v 80. letech minulého století se vrátilo na místo svého zrodu do Nového Boru a bude vystaveno v muzeu Ajeto Art Glass Museum v Novém Boru. Sklářské muzeum Nový Bor pak bude zvát především na výstavu výsledků IGS 2015. Vernisáž proběhne téměř v závěru celé akce, v neděli 4. října 2015 v 11 hodin. Výstava bude v novoborském muzeu k vidění až do jara následujícího roku.

Miluše a René Roubíčkovi v Síni slávy

Pořadatelé připravili letos i několik novinek. Jednou z nich je otevření Síně slávy, do níž byli během čtvrtečního slavnostního zahájení sympozia v městském divadle uvedeny skutečné legendy českého a světového skla – manželé Miluše a René Roubíčkovi.

Mezi dalšími pozvanými hvězdami jsou např. Dana Zámečníková, Vladimír Kopecký, Karel Wünsch a Jiří Šuhájek, ale také oděvní návrhářka Liběna Rochová, designéři Jiří Pelcl a Maxim Velčovský nebo herečka Chantal Poullain a režisér Juraj Jakubisko. Organizátoři se totiž rozhodli pozvat účastníky i z jiných oborů, než je umělecké sklo, aby IGS zatraktivnili pro co nejširší publikum. Pro širokou veřejnost je také přípraven na sobotu bohatý kulturní program včetně atraktivní noční prezentace odstřeďování skla (autor Jakub Petr).

Ze zahraničních účastníků přijali pozvání například Isabel De Obaldia z Panamy, v Itálii žijící Argentinka Silvia Levenson, Yeun-Kyung Kim z Koreje, Preston Singletary a Jeff Zimmer z USA, Didier Tisseyre z Francie nebo Mihai Topescu z Rumunska.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!