Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sklárna Janštejn začala dělat designové sklo i ze střepů

Design

  6:42
HORNÍ DUBENKY - Sklárna Janštejn začíná vyrábět designové sklo ze střepů, které byly doposud jen odpadem z tradiční ruční výroby skleněných dílů ke svítidlům. Denně jich zbývají i dvě tuny. Z rozdrcených střepů vznikají pomocí nové technologie skleněné desky s mramorovým vzhledem v 3D efektu.

To je v důsledku toho, že stínidla ke svítidlům vytvářejí janštenjští skláři nabalováním několika vrstev skla a v různých barvách, nejčastěji v opálové. foto: ČTK

To je v důsledku toho, že stínidla ke svítidlům vytvářejí janštenjští skláři nabalováním několika vrstev skla a v různých barvách, nejčastěji v opálové.

Sklárna tak mívala měsíčně ke 20 tunám střepů, jež musela nechat odvážet jako...
V Janštejně skláři denně nataví šest tun skloviny, dvě třetiny opouštějí bránu...

„Každý díl je originál, protože nikdy nedáte dohromady stejné střepy,“ řekl jednatel Jan Rabell k novému výrobku. Možnostmi využití střepů se zabývá devět let. „Trápily mě hromady skla, které se odtud odvážely,“ uvedl. Teď už designérka sesterské firmy Brokis Lucie Koldová navrhla kolekce svítidel s recyklovaným sklem na příští mezinárodní veletrh nábytku a designu Salone del Mobile v Miláně.

Sklárna v Janštejně vznikla v roce 1809. V období socialismu byla částí národního podniku Osvětlovací sklo Valašské Meziříčí. Rabell koupil upadající sklárnu před 21 lety. Její roční obrat je nyní 65 milionů korun. Firma Brokis v areálu kompletuje exkluzivní řady svítidel vznikajících podle návrhů designérů.

Jinde v Česku se podle jednatele střepy z ruční výroby skla dál nezpracovávají. Dřívější pokusy podle něj končily na tom, že nešlo kombinovat sklovinu různých firem. Janštejnská sklárna se 75 zaměstnanci bude recyklovat jen svoje střepy, ani tak nebyl podle Rabella vývoj jednoduchý. Investice do technologií se blíží osmi milionům korun a nejsou u konce.

V Janštejně skláři denně nataví šest tun skloviny, dvě třetiny opouštějí bránu ve formě dílů pro osvětlovací techniku, plynou do více než 80 zemí. Pětinu střepů lze použít při tavení skloviny, ale zvyšováním podílu by klesala její kvalita. Sklárna tak mívala měsíčně ke 20 tunám střepů, jež musela nechat odvážet jako odpad.

„Naše nové využití má tu výhodu, že se tak dá sklo recyklovat donekonečna,“ řekl Rabell. Podle něj jde o technologii šetrnější k životnímu prostředí. Střepy se zpracovávají při teplotě okolo 900 stupňů Celsia, zatímco při výrobě nového skla je potřeba 1400 stupňů. Střepy se nejdřív třídí podle barev, drtí a čistí. Odvážené množství střepů dávají pracovnice do kovové formy. V lince se sklo roztaví a pak pomalu chladí, aby nepopraskalo.

Janštejnská sklárna se 75 zaměstnanci bude recyklovat jen svoje střepy, ani tak...

Sklo vyrobené ze střepů se podle jednatele dá řezat, ohýbat, lze do něj i vrtat. Kromě krytů svítidel z něj může být obklad v kuchyních a koupelnách, ale i na fasádách, vyříznout se z něj dá třeba také kryt elektrického vypínače či rám zrcadla. „Je to jen na fantazii architekta a designéra,“ uvedl Rabell.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat