Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Skvost Klementina, Zrcadlová kaple, otevírá

Design

  9:23
Pražské Klementinum po opravě otevřelo barokní Zrcadlovou kapli. Rekonstrukce historické památky začala v lednu. Kaple byla částečně přemalována, obnovy se dočkaly i varhany, podlahy nebo umělý mramor. Památka bude opět přístupná každý den.

Klementinum po rekonstrukci otevřelo Zrcadlovou kapli foto: ČTK

Denně se v kapli také budou konat večerní koncerty, řekla mluvčí Národní knihovny Irena Maňáková. Oprava byla součástí celkové rekonstrukce Klementina.

"Zrcadlová kaple se v pondělí otevřela prvním návštěvníkům k prohlídkám," uvedla Maňáková. Za šest měsíců rekonstrukce podle ní byl upraven celý interiér. Kaple například dostala nová okna, byly přebroušeny podlahy nebo repasován umělý mramor.

Klementinum po rekonstrukci otevřelo Zrcadlovou kapli

"Zrcadlová kaple patří k největším skvostům Klementina. Právem lze říci, že její bohatě řešený interiér nemá v Čechách obdoby," poznamenala Maňáková.

Nachází se na čtvrtém nádvoří Klementina a je umístěna v přízemí křídla, které spojuje Astronomickou věž se severním křídlem koleje při Platnéřské ulici.

Klementinum po rekonstrukci otevřelo Zrcadlovou kapli

Postavena byla ve dvacátých letech 17. století. Kdo je jejím architektem, není zcela jisté. "Vzhledem k dekorativnosti tohoto komorně laděného prostoru se uvažuje o Františku Maxmiliánu Kaňkovi, ale i o Kiliánu Ignáci Dientzenhoferovi," uvedla Maňáková. Název Zrcadlová kaple vznikl až později, důvodem bylo neobvykle hojné užití zrcadel na stěnách i na klenbě, dodala mluvčí. Původně byla zasvěcena Zvěstování Panně Marii.

Rekonstrukce čeká celé Klementinum. V současné době již skončila její první etapa, další je naplánována ještě na letošní rok. Jejím hlavním úkolem bude úprava fasád v Křižovnické ulici a renovace Révového nádvoří. Celková oprava bude trvat ještě asi pět let.

Autoři: ,