Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Soutěž studentů architektury vyhrálo luxusní rezidenční bydlení

Soutěž mladých architektů o nejlepší diplomové práce vyhrála absolventka... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soutěž mladých architektů o nejlepší diplomové práce vyhrála absolventka... | foto: ČTK

Soutěž mladých architektů o nejlepší diplomové práce vyhrála absolventka Fakulty architektury ČVUT Eva Rosenová za projekt Bydlení vyššího standardu v ulici Na Zatlance v Praze. Oproti předchozím ročníkům, ve kterých vítězily spíše architektonické vize a někdy i těžko realizovatelné projekty, letos porota ocenila praktické návrhy, včetně toho vítězného.

Z 84 prací absolventů tuzemských škol architektury porota ocenila šest, polovinu cen získalo České vysoké učení technické (ČVUT). Vítězné práce jsou ode dneška do 10. listopadu vystaveny v sídle České komory architektů v Josefské ulici v Praze 1.

Vítězka navrhla rozsáhlý obytný komplex pro pražskou rezidenční čtvrť a porota na něm ocenila zejména velkorysost architektonického projevu. Přestože je bytový dům poměrně častým zadáním, jeho výsledná podoba je dnes málokdy zcela v intencích architekta. Do hry vstupuje především záměr investora hnaný finančními motivy. „Projekt studentky Michala Kuzemenského si přitom pohrává s ideou bytového domu bez tohoto zatížení, což dle poroty jednoznačně přispělo ke kvalitě a komplexnosti řešení,“ uvedla porota.

Soutěžní přehlídka diplomantů chce poskytnout srovnání úrovně jednotlivých vysokých škol poskytujících studium architektury a představení absolventských prací širší veřejnosti.

František Vorel, jenž získal Zvláštní cenu Českých center v soutěži mladých...
Čestné uznání v soutěži mladých architektů o nejlepší diplomové práce porota...

V pořadí druhým oceněným projektem je Základní škola v Květnici v Praze - východ od Kateřiny Šebestové. Porota ocenila především citlivý přístup mladé architektky k dané lokalitě a zužitkování všech předností tohoto místa, odrážející se například v zakomponování přilehlého rybníku do areálu školy. Třetí příčka náleží Andree Šrolové Fakulty architektury VUT za projekt Být v krajině, v němž autorka do prostředí čedičových lomů umísťuje strohé architektonické objekty.

Zvláštní cenu dostala Iva Matějovská za aktuální téma Konverze železniční opravárenské haly nádraží Bubny v Praze. Záchrana významného industriálního komplexu je však již téměř nemožná, protože právě dílny majitel pozemku před několika týdny zboural. Památkovou ochranu z nich na jeho žádost sejmulo ministerstvo kultury, které je jen pár let předtím za památku prohlásilo.

František Vorel, jenž získal Zvláštní cenu Českých center, se ve svém diplomním projektu WOODY - Kondominium pro New York věnuje vertikální farmě, tedy zahradě na střeše domu, v prostředí proslulé High Line. Čestné uznání porota udělila Janu Drškovi za Cestu sedmi kostelů. Projekt z prostředí středních Čech si klade za cíl oživit některé zanedbané lokality a obnovit tradici poutních míst.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....