Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Špetka exotiky pro váš byt aneb etno se opět vrací

Design

  11:12
Možná jste je zahlédli na přehlídkových molech nebo jste si prostě jen všimli souseda, jak tahá jeden exemplář ze sklepa, kam ho před lety uložil. Nejen koberce peršany, ale i další etnické prvky se letos objevují v designu i módě.

Hlavně to nepřepísknout. Pokud nechcete, aby váš byt vypadal jako bazar nábytku z celého světa, používejte etno jen jako koření foto: Le Patio

Etno bylo naposled in v polovině devadesátých let. Dřevěné sošky zaplavily obchody i teenagerské pokojíky, a kdo měl doma nějaký originál, vystavil jej na nejviditelnější místo. Od té doby ale prošel "domorodý styl" výraznou proměnou a vrací se v mnohem dospělejší, sofistikovanější a taky průmyslovější podobě. K tomu si bez problémů rozumí s moderním minimalismem.

Typické jsou hrubé struktury látek, nazvětšované vzory, jemnější geometrické tvary a kombinace tradičních barev s netradičními motivy a naopak. Všechny ty typické prvky i bláznivé kombinace nám v rukou předních světových designérů chtějí říct jediné: přestaňte jen naznačovat a postavte se k tomuhle stylu čelem. Přesně to je totiž ta pravá cesta, jak s etnem nakládat.

Etno je tu doma

Češi mají k etnu vstřícný vztah. Důvod je jednoduchý: mezi oblíbené turistické destinace patří i ty asijské, například Thajsko, nebo africké, třeba Egypt nebo Tunis. Díky tomu má u nás etno i dobré prodejní zázemí. Nakoupit je můžete třeba v Sanu Babu, Komodo je plné doplňků a drobného nábytku, v Le Patio koupíte nádherné tepané lampy nebo perfektní křeslo a Snel Furniture nabízí všechno od koberců po dveře a okna.

Není ovšem nad to, když se s etnem spojuje i osobní zážitek, a tak je ideální shánět inspiraci i jednotlivé kusy vybavení a ozdobné předměty přímo na cestách po dalekých krajích.

Etno ornament a typ látky

"Právě vztah k jednotlivým věcem z nich dělá jedinečné dekorace," doporučuje interiérová designérka Sibel Rhea Akyol. "Důležité je ovšem zjistit, co vás opravdu baví a zajímá. Pokud milujete Egypt, nemá smysl zařizovat domov v indonéském stylu jen proto, že se vám zdá víc trendy." Letos koneckonců opravdu letí všechny etnické motivy – stačí je jen použít v trochu neobvyklém kontextu.

Moderní tapety se zlatavým nádechem mohou dobře fungovat s nástěnnými koberci i vyřezávanými soškami. Stejně tak suvenýry z dovolené dobře doplní moderní koberec v etno stylu. Ať už bude jednoduchý sisalový, to třeba v případě zmíněné Indonésie, nebo pestře vzorovaný jako v arabských zemích a Číně.

Odvážná asijská inspiraceCo naopak v etnu vůbec nefunguje jsou prefabrikáty. "Napodobeniny sošek, které vyřezal nějaký stroj v továrně, budou vždycky vypadat falešně a v kombinaci s originály hlavně lacině," dodává designérka.
Etnické prvky se dají v interiéru poměrně dobře kombinovat.

Chce to v podstatě jen trochu citu a omezit se v přílišném rozletu. "Když se to s etnem přežene, může to pak u vás doma vypadat jako někde v bazaru, kde je všechno naskládané halabala přes sebe a nemá to žádný řád," upozorňuje Sibel Rhea Akyol.

Protřepat, ale nemíchat

"Vždycky je lepší dodržovat univerzální trendové pravidlo a začínat neutrálním základem, do kterého doladíte jen pár kousků. Například perské koberce vypadají v čistém interiéru laděném třeba do bílé a béžové naprosto famózně a stejně jim sluší i přísně industriální prostředí s betonovými stěrkami."

Koberec je vůbec dobrý základ, jak se s etnem seznámit, a především zjistit, jestli je pro vás vůbec to pravé. Nejde o příliš velkou investici, snadno se převáží, takže si ho můžete dovézt i z dovolené, a když vás nebude bavit, jednoduše ho sbalíte a pořídíte jiný. Orientální koberce navíc nepatří jen na podlahu, ale v podobě lehčích gobelínů ozdobí i stěny.

Látky s menší gramáží pak poslouží i jako plédy. Pokud si etno skutečně oblíbíte, zaslouží si rozhodně výraznější kombinace. "Řada Čechů se zatím bojí kombinovat různé vzory. Mají zažité, že třeba proužky s kruhy nebo modrá s fialovou se k sobě nehodí, ale ve skutečnosti jsou to skvěle fungující dvojice a etno je pro takové míchání ideální," radí Sibel Rhea Akyol.

Tradiční peršan

Důležité je, aby i ve zdánlivém chaosu zůstal určitý řád a harmonie. "Kombinujte různě barevné i vzorované látky, ale důležité je provázat textilie jedním barevným odstínem. Pak se k sobě dobře hodí i zdánlivě nekombinovatelné kusy," dodává designérka.

Naopak nedoporučuje míchat jednotlivé etnické styly, a rozhodně varuje před kombinací větších kusů nábytku různého etnického původu. "Indické, arabské, africké, ale i evropské prvky, které jsou také trendy, mají prostě úplně jiný kulturní základ a dohromady vytvoří znepokojivý mišmaš, ze kterého by vám bylo jen špatně."

Jak si tedy s etnem poradit? Jste-li jen honiči trendů, kteří za dva tři roky zatouží po něčem úplně jiném, je lepší doladit nynější interiér jen pár kusy. Bez výčitek svědomí se jich pak snadno zbavíte. Pokud vás ale chytne, pusťte se do kombinování naplno. Nejspíš to bude láska na celý život.

Autoři:

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...