Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Šrámková: Lidé kupují baráky jako brambory

Design

  7:00
Monumentalita, přísnost, střídmost a vlídnost. Tato slova používá při charakteristice svých domů jedna z nejvýznamnějších českých architektek, Alena Šrámková (1929). Doufá, že se jí skrze novou budovu Fakulty architektury ČVUT podaří studenty přivést k opravdové architektuře: „Dům na sebe nechte působit.“

Autoři nové budovy Fakulty architektury ČVUT: (zleva) Lukáš Ehl, Tomáš Koumar a Alena Šrámková. foto: Tomáš Souček

Laureátka Státní ceny za architekturu Alena Šrámková bodovala v řadě soutěží, ale mnoho realizací za sebou nemá. Po boku manžela Jana Šrámka na sebe upozornila postmoderní budovou ČKD v Praze na Můstku či odbavovací halou pražského Hlavního nádraží. V roce 2004 zvítězila v soutěži na novou budovu Fakulty architektury ČVUT v Praze-Dejvicích, jež je v provozu první měsíce. "Chtěla jsem udělat nejhezčí barák, plný citů. Všechno jsme ručně malovali," říká s tím, že vizualizacím nevěří - stejně jako dřív nevěřila perspektivám.

Nová podoba Fakulty architektury ČVUT v Dejvicích

Zvenku budova působí, jako by stála už léta, uvnitř nabízí moderní monumentální prostor. "Nemám ráda modernismy, designy a polotóny našeho kumštu - buď opera, nebo činohra, na muzikál si nepotrpím," vysvětluje. "Nepotrpím si ani na laskavé italské designy. Vadí mi, že odpoutávají pozornost od architektury. Je to stejné jako s módou - oblečení také nesmí zcela zakrývat člověka. Musíte ho stále cítit." Módnost je podle ní "podlézání blbcům".

Vstupní nádvoří budovy se sítí čar ve spárách dláždění působí jako z učebnice perspektivy. Autorka na ně chtěla umístit dvě sochy amerického architekta Johna Hejduka Dům pro sebevraha a Dům pro matku sebevraha. Vedení Fakulty je ale odmítlo. Sochy John Hejduk věnoval Václavu Havlovi. Nádvoří ze dvou stran svírá budova, v prázdném rohu je vynesen sloup. Na sloupu i obou fasádách jsou umístěny kotvy, mezi které lze vypnout oponu, a uzavřít tak nádvoří například pro koncert.

Nová podoba Fakulty architektury ČVUT v Dejvicích

Při projektování školní budovy architekti navštívili například Zollverein School of Design v Essenu od loňských laureátů Pritzkerovy ceny, japonského ateliéru SANAA. I Alena Šrámková - stejně jako Kazuyo Sejima ze SANAA - vždy spolupracovala s muži. Spoluautory nové školní budovy jsou Tomáš Koumar a Lukáš Ehl.

Lidé si dnes podle architektky Šrámkové kupují domy jako brambory v zelenině a architekty považují za zbytečný luxus. "To je přece hloupost, dát miliony za pytel brambor místo kvalitní architektury." A jak by přínos kvalitní architektury vysvětlila laikovi? "Pokud je hloupý, nevysvětlíte mu to. Kdyby se pídil a sledoval, v čem spočívá kvalita domů, tak by na to přišel sám. Ale to nikdo nedělá, všichni jsou líní a jen vydělávají peníze."

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Administrativní pracovník

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha