Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Studenti UMPRUM vystaví svůj nábytek v Bruselu

Design

  6:36
PRAHA - Studenti pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM) budou vystavovat na bruselském festivalu designu. Žáci designérů Michala Froňka a Jana Němečka ze studia Olgoj Chorchoj z Ateliéru produktového designu ukážou nové možnosti a pohledy na práci s ohýbanými trubkami v interiérovém designu.

Tubbies foto: UMPRUM

Největší festival designu v Belgii Design September se uskuteční od 7. do 30. září, studenti z pražského ateliéru se na něm představí už pošesté, sdělila mluvčí školy Kamila Stehlíková.

Kolekce pro výstavu nazvaná Tubbies vznikala ve spolupráci se společností Tvarmetal v letním semestru 2016/2017. Společnost vyrábí ohýbané trubky pro automobilový průmysl, zadání pro studenty bylo navrhnout bytové doplňky a nábytek.

Tetovačka vlastní krví: pražská UMPRUM vystavuje v Miláně

Na bruselské přehlídce budou práce pěti studentů. Aleš Kachlík se prezentuje židlí Bohém, která vychází ze staré školní klasiky, ale je určena především pro posezení v restauracích a domácnostech. Čistou linií a velkým důrazem na funkčnost se vyznačuje stojan na oblečení Hank Ludmily Esterkové. Vedle nábytku se studenti zabývali i interiérovými doplňky.

Terézia Rapčanová, autorka zrcadel Round, pracuje s masivním vzhledem železa a křehkostí skla. Lustr Aboneu Tomáše Rachunka balancuje na hraně s minimalismem a industriální estetikou, které vytváří silné napětí mezi sklem a kovem. Terezie Lexová využívá ve svých světlech Perfora perforaci ohýbaného plechu.

„Studenti využili spojení nevšední technologie a designu. Nacházeli zajímavou vizualitu v tvarosloví modernistické či brutalistní architektury, která se v poslední době stala silným inspiračním zdrojem nastupující generace. Nábytek do továren či škol 70. let 20. století v socialistickém sektoru najednou ožívá v nových souvislostech a posunuté estetice,“ uvedl jeden z vedoucích ateliéru Jan Němeček.

Ateliér produktového designu od roku 1999 vedou bývalí absolventi UMPRUM Michal Froněk a Jan Němeček ze studia Olgoj Chorchoj. Ateliérem mimo jiné prošli dens známí designéři Jan Čtvrtník, Jan Čapek, Vladimír Žák, Roman Vrtiška nebo Lucie Koldová.

Autor: