Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Světelný design v praxi aneb hadříky v reálných barvách

Design

  15:32
Praha - V pražské pasáži Myslbek byla otevřena nová prodejna GANT, o jejíž světelný design se postarala firma ERCO. "Filozofií naší společnosti je - světlo namísto svítidel. Což v praxi znamená, že skutečně pracujeme se světlem a nepoužíváme jen svítidla bez promyšleného konceptu," vysvětluje Michal Novák ze společnosti ERCO.

Obchod GANT v pasáži Myslbek na pražských Příkopech

Módní kanárkově žlutá, která se na denním světle promění v bledě citrónovou. Navíc kabinka, kde na vás pálí reflektor, který nejen hřeje, ale ještě vás v určitých úhlech oslní a podobně jako rentgen ukáže i to, co byste na svém těle raději neviděli. Tak vypadá světelná realita ve většině obchodů s konfekcí.

"Světlo má zásadní vliv na zážitek z prostoru, orientaci a vnímání jednotlivých zón i objektů. Pomocí cíleně řízeného a směrovaného světla lze stanovit vhodné hladiny osvětlenosti pro jednotlivé části prostoru a tím vytvořit kontrast a hierarchii. Vše je třeba navrhovat s ohledem na maximální vizuální komfort bez negativních vlivů, jako je oslnění, a to volbou vhodných typů svítidel a jejich rozmístění. Kvalitním světelným návrhem lze současně dosáhnout vysoké efektivity po stránce energetické a provozní," vysvětluje Michal Novák ze společnosti ERCO. Ta pro obchod GANT vytvořila expresivní tzv. Corporate Light, který má zvýšit atraktivitu a exkluzivitu obchodů umístěných v záplavě konkurence v nákupních centrech.

Obchod GANT v pasáži Myslbek na pražských Příkopech

V prodejně na pražských Příkopech se s využitím různých světelných technik různé intenzity i barevných tónů opravdu podařilo vytvořit příjemný prostor připomínající spíše útulný americký byt. Rozdílné hladiny osvětlenosti vytvářejí kontrasty, hierarchii, a tím i plastický dojem celého prostoru. Celý světelný koncept tak umocňuje příjemnou atmosféru. S ohledem na vlastní peněženku je však dobré o tom předem vědět, aby se člověk světelnou pohodou nenechal příliš unést.

Studené světlo a jachtařská image

Architektonický návrh prodejny počítá s uskočenými stropy v každé dílčí části obchodu, které jsou podsvíceny LED pásy se studeným bílým světlem pro podtržení jachtařské image značky GANT. Proto bylo zvoleno uspořádání svítidel formou zapuštěných stropních svítidel typu směrovatelných bodových svítidel (directional) a svítidel k osvětlení svislých ploch (wallwasherů).

Všechna svítidla jsou zapuštěná a lícují se stropem, bez přesahu, bez rámečku. Mají největší možný úhel clonění a jsou vybavena "darklight" reflektory pro zajištění klidného stropu, který není narušen ani vystupujícími částmi svítidel při nasměrování bodových svítidel. Kromě vizuálního komfortu však světelný koncept a použité techniky velmi významně ovlivňují také energetickou efektivitu.

Obchod GANT v pasáži Myslbek na pražských Příkopech

"Ze strany investora byl tento aspekt významně posuzován i s ohledem na návratnost investice. Z kalkulací vyplývají tyto závěry. Vyšší investice do kvalitního a efektivního osvětlení je velmi rychle kompenzována redukcí nutného příkonu a spotřeby energie (v tomto případě téměř o 30 %), a to jak pro osvětlení, tak pro klimatizaci. Navíc v době pořízení je vyšší investice do světla ihned srovnána nižší investicí do klimatizace snížením tepelné zátěže. A toho všeho je dosaženo tak, že v popředí stojí zboží, značka a koncept prodejny," vysvětluje Novák.

Drahé, ale trvale udržitelné

LED technologie se používá ve všech odvětvích průmyslu, a to zejména pro úsporu elektrické energie a dlouhou životnost. Zatím však jejímu širšímu použití brání vyšší pořizovací náklady oproti standardním zdrojům světla. Navýšení pořizovací ceny je přibližně o 50 procent.

Životnost je pět až 20 krát vyšší, takže se dosáhne značné úspory při servisování svítidel a výměně jejich zdrojů. Důraz je dán i na úsporu energie, která se pohybuje od 10 do 80 procent dle typu zdroje a samozřejmě významně v závislosti na světelném konceptu.

Obchod GANT v pasáži Myslbek na pražských Příkopech s módními blogerkami a božskou Marilyn

Na slavnostním otevření obchodu byl kromě Terezy Brodské přítomen rovněž hvězdný pár, jenž inspiroval dvorního návrháře Michaela Bastiana při návrhu nové kolekce GANT – na sedačce před obchodem seděla Marilyn Monroe se svým manželem dramatikem Arthurem Millerem. Živočišná Marilyn a intelektuál s retro psacím strojem se s přítomnými fotografovali a na polaroidové snímky rozdávali autogramy. Ačkoliv podobné akce z duše nenávidím, tahle byla překvapivě originální a zábavná.

Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!
Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!

Pokud se na vás neusmálo štěstí na jaře, kdy naši testeři vyzkoušeli prací gel Persil, tak pak je takhle testovačka přímo pro vás! Hledáme 40...