4. září 2013 19:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Talent? Důležitější je pokora a pracovitost, říká šéfdesignér Preciosy

Jaroslav Bejvl ml. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Bejvl ml. | foto: Preciosa

Šéfdesignér Preciosy Jaroslav Bejvl ml. má za sebou úspěšný rok. Byl zařazen mezi 50 nejvlivnějších designérů Středního východu, jím navržené lustry zdobí nejluxusnější hotely v Dubaji nebo nový futuristický hotelový komplex nad dráhou F1 v Abu Dhabi, novinka InSpiral ozdobí hlavní halu jednoho z nejprestižnějších veletrhů 100% Design v Londýně. Co je při jeho práci nejdůležitější? Podle Bejvla pracovitost a pokora.

"Co je to talent? To, že mě v půl třetí ráno probudí fantastický nápad řešení k projektu , nad kterým jsem přemýšlel celý den, několik dní, a nebyl jsem schopen na nic přijít ? Ono to dost často jde tak nějak samo. Pracovitost a pokora k profesi je velmi důležitá. Možná nejdůležitější. Mám okolo sebe fajn lidi , se kterými se dobře spolupracuje . Mám podporu rodiny ... mám štěstí," uvedl Bejvl v on-line rozhovoru se čtenáři Lidovek.cz.

Práce šéfdesignéra Preciosy jsou k vidění po celém světě, na několik realizací však můžete narazit i u nás. "Z veřejných realizací si nejvíce považuji objekt v kostele sv.Anny v Jablonci nad Nisou, kde jsme instalovali koncept Messenger 2000 ve tvaru třímetrové , křišťálové trnové koruny. Například součástí klasicistního skleníku Villa Richter na Pražském hradě je 10 metrová instalace na motivy svatováclavské vinice , která se nově zakládala v hradních zahradách. Ve vstupu do Národního technického muzea v Praze je nainstalován objekt Sprinkle, který je součástí sbírek českého designu, a který získal ocenění v Czech Grand Design 2011. V neděli skončila výstava současného českého skla Glassfest v Karlových Varech , kde jsem vystavoval skleněnou sochou Reflexe, která byla včera nově instalována v AJETO muzeu v Novém Boru," nalákal na několik výletů čtenáře.

CELÝ ONLINE ROZHOVOR ČTĚTE ZDE


Jaroslav Bejvl ml. je hlavním designérem Preciosy od roku 1999, rád pracuje s novými materiály a technologiemi, rád experimentuje, nejsou však technologie mnohdy svazující?  "Důležité je naučit se s firmou a jejími možnostmi žít a komunikovat. Znalost technologických možností Vám potom umožní je rozvíjet. Každý nápad má svůj život, kterým prochází. Bylo by velkou chybou znehodnotit myšlenku neznalostí technologie. Velkou výhrou však je, když nápad přizpůsobíte technologiím a finální výrobek se prodává. To je asi to největší umění! Odlišné je to v případě , když se Vám do ruky dostane nová technologie jako první podnět. Nápady se pak rozvíjí pouhým přemýšlením o samotné technologii. Osobně jsem nikdy nebyl nespokojený s konečným produktem , který jsem za podpory svých spolupracovníků navrhoval,"vysvětlil designér.


A co Jaroslav Bejvl ml. plánuje na nejbližší týdny? "Nyní se s týmem soustředíme na prezentaci konceptů Element a Glory v rámci říjnového Designbloku, který se uskuteční v areálu nákladového nádraží na Žižkově. Na konci října pak budeme realizovat světelnou instalaci v Praze, jako součást přehlídky Signal festivalu - pro exteriér Kafkova náměstí jsem navrhl světelnou instalaci 7 metrů vysoko," pozval na závěr čtenáře designér.

ŠANCE PRO MLADÉ DESIGNÉRY

"Dlouhodobě rozvíjíme program spolupráce pro studenty škol se zaměřením na design a sklo. V současné době spolupracujeme se studenty 12 škol v naší republice a 2 škol v zahraničí. Společně s Nadací Preciosy pořádáme soutěž Mistr křišťálu, které se může zúčastnit každý, kdo má chuť si vyzkoušet práci se sklem. V současné době probíhá první kolo soutěže When Prague Meets Shanghai, kterou organizujeme pod záštitou Generálního konzulátu České republiky v Šanghaji a Shanghai Museum of Glass. Soutěž je určena všem mladým tvůrcům skla do 35 let. Mladí tvůrci z České republiky tak mají jedinečnou příležitost zviditelnit sebe a svoji autorskou tvorbu, kterou podpoříme samotnou realizací předloženého návrhu. Vybraná díla budou vystavena v Praze a v Muzeu skla v Šanghaji. Vítěz , který získá nejvíc hlasů od návštěvníků výstavy, dostane možnost pobytu v Šanghaji spojeného s odbornými workshopy. Hodně informací naleznete na našem webu preciosalighting.com."

Shanghai Muesum of Glass

Shanghai Muesum of Glass

terTereza Houdková