Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Tančící dům zaměstnance motivuje

Design

  7:00
PRAHA - Martin Sabelko, šéf společnosti ING Real Estate Development, o svých kancelářích v Tančícím domě říká: „Tento dům naše lidi motivuje, jsou hrdí, že v něm mohou pracovat.“

V žebříčku nejkrásnějších staveb se pak kromě budovy Národní technické knihovny objevil i druhý Tančící dům a na třetím místě nový Trojský most. foto: Lidové noviny

Z kanceláře má výhled k nezaplacení. Jiráskův most, Žofín, na horizontu Hradčany. Martin Sabelko, šéf společnosti ING Real Estate Development pro střední a východní Evropu, sídlí v šestém podlaží Tančícího domu.

Když tančila Ginger s Fredem
Jedna z nejvýraznějších staveb konce minulého století vyvolává emoce jako Hrabalovy romány - buď bezmezný obdiv, nebo bezmezné znechucení. Tančící dům je první stavbou světových architektů (Vlada Miluniče a Franka O. Gehryho) v české metropoli po sametové revoluci. Je pojmenován podle tvaru svých dvou nárožních věží, inspirovaných tanečním párem Freda Astaira a Ginger Rogersové.

Speciál LN: Deset firemních sídel, které mají esprit


Objekt je více sochou než administrativní budovou, umělecký výraz zatlačil funkčnost do pozadí. Přesto Nationale Nederlanden, která potřebovala kanceláře v Praze, jeho výstavbu jako člen ING Group zaplatila. ING Group - která loni dosáhla čistého zisku 3,2 miliardy eur - pak Tančící dům předala sesterské společnosti ING Real Estate Development. Ta z objektu na Rašínově nábřeží vytvořila své sídlo pro Česko a střední a východní Evropu. Šéf pražské pobočky realitní skupiny ING Martin Sabelko by svou pražskou kancelář za nic nevyměnil.

Martin Sabelko a výhled z kanceláře

* Proč jste si vybrali Tančící dům?

Jsme ve svém byznysu profesionálové, proto chceme mít kanceláře na dobré adrese. ING je velmi dobře známá dobrou architekturou.

* Tedy hlavní důvod byla reprezentace?

Ne, jde o práci. Tančící dům naše lidi motivuje, jsou hrdí na to, že sídlíme v této budově. Nepotřebujeme se svým sídlem chlubit na trhu. Ostatně Holanďané se neradi příliš ukazují.

* Proč jsou Holanďané skromní?

Skromnost, otevřenost je jejich přirozená vlastnost, neskrývají se za závěsy v oknech. Jsou ale velmi stydliví. Chtějí být zodpovědní jen za to, co dělají, a ne za to, co ukazují na fasádě.

* Přitom extravagantní fasáda Tančícího domu je všechno jen ne skromná. Tenhle rozpor mezi povahou a skutečností se vás ale netýká, vy nejste Holanďan...

Jsem Rakušan, narodil jsem se půl kilometru od českých hranic, mám manželku z Persie, pracuji pro holandskou společnost a mluvím anglicky jako Arnold Schwarzenegger.

* Jak vznikl Tančící dům?

Nápad na zástavbu nároží Rašínova nábřeží u Jiráskova náměstí se zrodil vmysli českého architekta chorvatského původu Vlada Miluniče. Počátkem devadesátých let s ním seznámil Pavla Kocha, tehdejšího zástupce pojišťovny Nationale Nederlanden. Kocha první návrhy okouzlily. K práci na projektu pojišťovna přizvala světoznámého architekta Franka Owena Gehryho. V roce 1994 byl projekt hotový, o dva roky později se stavba otvírala. Mimochodem, původně byl dům koncipovaný jako Dívka, která měla představovat sametovou revoluci, v pohybu směrem k Hradčanům. Dalším výkladem byl dům, který svou vnitřní energií praská a dělá striptýz, odhazuje balast - podobně jako společnost, která se očišťuje od totality. Každý návrh předpokládal rozdělení objektu na dvě části, dynamickou a statickou, muže a ženu, čili nakonec Ginger a Fred.

* Víte, že místo Medúzy, sedmimetrové rozcuchané koule na věži, měla být ještě další tři patra?

Proces zrodu projektu byl velmi složitý i kvůli dvěma významným světovým architektům. Architekti se někdy chovají jako primadony v opeře. Výsledek je kompromisem.

* Budova je jako administrativní objekt méně praktická. Jak se vám dařilo vytvořit zde sídlo, kde je možné i pracovat?

Pokud dvě primadony dělají jednu operu, musíte být velmi pozorní a flexibilní, když je posloucháte. Nebylo jednoduché uspořádat kanceláře, aby se v nich dalo pracovat. Proto jsme také dělali tendr na interiérové architekty. Našli jsme společnost Trávníček - Seelos, mají kanceláře v Praze a ve Vídni. A podařilo se nám vytvořit moderní systém, bez ztráty jediného čtverečního metru. Trvalo to celý rok.

* Jak chcete řešit parkování v Tančícím domě?

Plánovali jsme postavit podzemní garáže pod Jiráskovým náměstím, pod Jiráskovou sochou, 350 parkovacích míst. Investovali jsme spoustu peněz do plánu, šli jsme až za politiky. Po volbách se ale změnila osoba, s níž jsme jednali. Chceme jít znovu za politiky, aby se tento projekt uskutečnil. Do budoucna bych si přál, aby se provoz pod našimi okny zklidnil. Ideálně by tu neměla jezdit žádná auta. Tomu by napomohly podzemní garáže. A divím se, proč se toho musíme doprošovat.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...