Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

V Holandsku mají stezku pro kola, která svítí jako obraz van Gogha

Šest set metrů dlouhá stezka s asfaltovým povrchem je poseta tisíci kamínky... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šest set metrů dlouhá stezka s asfaltovým povrchem je poseta tisíci kamínky... | foto: Daan Roosegaarde & Heijmans Infrastructure

V holandském městě Nuenen u Eindhovenu byla otevřena stezka pro kola, jejíž povrch za tmy vyzařuje světlo akumulované během dne. Autor tohoto unikátního projektu, známý holandský designér a vizionář Daan Roosegaarde, se při jeho tvorbě inspiroval slavným obrazem Vincenta van Gogha Hvězdná noc.

Šest set metrů dlouhá stezka s asfaltovým povrchem je poseta tisíci kamínky opatřenými svítivými diodami (LED) napájenými solárním zdrojem, který za denního světla akumuluje energii. Tu pak diody uspořádané jako Hvězdná obloha od Vincenta van Gogha za tmy vyzařují. 

Šest set metrů dlouhá stezka s asfaltovým povrchem je poseta tisíci kamínky...
Šest set metrů dlouhá stezka s asfaltovým povrchem je poseta tisíci kamínky...
Stezka je součástí více než tři sta kilometrů dlouhé cyklistické trasy v...
Stezka je součástí více než tři sta kilometrů dlouhé cyklistické trasy v...

Stezka je součástí více než tři sta kilometrů dlouhé cyklistické trasy v regionu Noord Brabant, která spojuje místa spjatá s životem a tvorbou slavného malíře. Van Gogh se totiž narodil v Brabantsku a ačkoli je jeho jméno spíše spojováno s obrazy z jeho francouzské tvorby, za svého pobytu v Nuenen vytvořil několik stěžejních děl, z nichž nejznámější je asi obraz Jedlíci brambor.

Info: Hvězdná noc

Obraz Hvězdná noc sice vznikl v roce 1889 v Saint-Rémy-de-Provence, ale van Gogh se v něm údajně inspiroval i některými motivy z Holandska. Tento obraz, který má ve sbírce Museum of Modern Art v New Yorku, patří k vrcholům van Goghovy tvorby.

Techno-poezie

Svítící stezka je výsledkem dlouhodobé spolupráce designéra Daana Roosegaarde se stavební firmou Heijmans, která ji postavila. Společně s Heijmans pracuje Roosegaarde na projektu Smart Highway – Inteligentní dálnice a nedávno byl dokončen pilotní projekt Glowing Lines – úsek silnice, jejíž vodorovné značení funguje na stejném principu jako van Goghova stezka.

„Společně přemýšlíme, jak vylepšit holandskou krajinu, kde se dá využít světlo a energie. Společně jsme vymysleli Smart Highway. Chtěli jsme, aby tato myšlenka nezůstala jenom u silnic, ale aby se něco takového mohlo aplikovat i na stezky pro kola,“ vysvětluje Daan Roosegaarde. Kolo je totiž v Holandsku masivně používaný dopravní prostředek. 

Svítící stezka je výsledkem dlouhodobé spolupráce designéra Daana Roosegaarde...

Svítící stezka je výsledkem dlouhodobé spolupráce designéra Daana Roosegaarde...

„Kamínky jsou záměrně rozsypané ve vzorech tak, aby připomínaly právě Hvězdnou noc. Cyklisté musí mít dojem, že se projíždějí po obraze. Chtěl jsem vytvořit místo, kde se lidé budou cítit výjimečně, kde se spojuje moderní technologie a umění, je to techno-poezie,“ říká Daan Roosegaarde.

Stezka v Nuenen vede mezi dvěma větrnými mlýny, které van Gogh použil jako motiv v mnohých svých dílech. S otevřením této stezky začal také vzpomínkový mezinárodní rok Vincenta van Gogha. V roce 2015 totiž uplyne přesně 125 let od jeho tragické smrti.

Daan Roosegaarde

Designér Daan Roosegaarde (1979) je známý svými inovativními projekty, ve kterých experimentuje a kombinuje moderní technologie s uměním. Jeho projekty zahrnují architekturu, interaktivní design i módu.

Získal již několik mezinárodních ocenění jako je INDEX Design Award, World Technology Award nebo Dutch Design Awards. Vystavoval v Rijksmuseu v Amsterodamu, v Tate Modern a Victoria&Albert Museum v Londýně nebo v National Museum of Tokyo. Je často zván na prestižní konference jako jsou TED a Design Indaba a časopis Forbes ho zařadil mezi nejinovativnější designéry světa.

Smart Highway – Inteligentní dálnice. „Společně přemýšlíme, jak vylepšit...

Smart Highway – Inteligentní dálnice. „Společně přemýšlíme, jak vylepšit...

Vedle van Goghovy stezky a Smart Highway je známý napříkad jeho projekt DUNE, tvořený množstvím vláken s LEDkami a sensory, které reagují na pohyb a hlas kolemjdoucích. V letošním roce mohli návštěvníci Rijksmusea v Amsterodamu obdivovat jeho LOTUS – obrovský objekt ve tvaru koule tvořený stovkami drobných aluminiových lístků, které reagují na přítomnost lidí, resp. tepla, které vyzařují, a v Eindhovenu si zase mohou na jednom chodníku v podloubí pohrávat s krystaly, které obsahují svítivé diody napájené magnetickým podložím a vytvářet tak různé svítící tvary a vzkazy. Daan Roosegaarde ale experimentuje i ve světě módy. Oděv s názvem INTIMACY mění svoji transparentnost podle toho, jak se k jeho nositelce přibližují jiné osoby.

Studio Daan Roosegaarde tvoří tým designérů a inženýrů se sídlem v Amsterodamu a Šanghaji.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...