25. července 2015 7:33 Lidovky.cz > Relax > Design

V Jablonci chystají už počtvrté výstavu bižuterie Křehká krása

Expo na druhou je symbolem tradice a vize, dvou charakteristik českého skla.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Expo na druhou je symbolem tradice a vize, dvou charakteristik českého skla.... | foto: Preciosa

Skleněné šaty designérky Blanky Matragi nebo křišťálová plastika EXPO2 výtvarníka Reného Roubíčka budou patřit k hlavním magnetům srpnové výstavy bižuterie a skla Křehká krása v Jablonci nad Nisou. Návštěvníci uvidí také kolekci děl ze soutěže mladého designu Mistři křišťálu, kterou tradičně organizuje sklářská společnost Preciosa. Chybět nebudou ukázky sklářských technik a návštěvníci dostanou možnost si je i vyzkoušet, řekl novinářům předseda pořadatelského Svazu výrobců skla a bižuterie Pavel Kopáček.

Křehká krása navazuje na oblíbené bižuterní výstavy, které se v Jablonci nad Nisou konaly ve druhé polovině minulého století a jezdili na ně lidé ze všech koutů republiky. Letošní výstavu organizuje už počtvrté svaz, který na Jablonecku sdružuje zhruba 60 sklářských a bižuterních výrobců. Na jabloneckém výstavišti představí a nabídne svou nejnovější produkci 45 bižuterních a sklářských firem, na jednom místě tak návštěvníci uvidí kompletní sortiment, který se v regionu vyrábí. Mnohé výrobky není možné jinde koupit, protože jsou určeny jen na export.

„Výstava je od začátku koncipována s cílem přilákat do Jablonce na začátku srpna hlavně víc turistů, stále častěji ji ale vyhledávají i nákupčí,“ řekl Kopáček. Mezi vystavovateli je letos poprvé i největší výrobce plochého skla v zemi AGC, který přiveze svou pojízdnou vzorkovnu. Na výstavišti bude sklářská pec, studenti střední školy budou předvádět výrobu vinutých skleněných perlí, ale i další tradiční techniky. „Budou tu všechny bižuterní postupy, které je možné na takové ploše prezentovat, třeba broušení kamenů ale návštěvníci neuvidí,“ dodal.

Expo na druhou je symbolem tradice a vize, dvou charakteristik českého skla....

Expo na druhou je symbolem tradice a vize, dvou charakteristik českého skla. Poslední Roubíčkovo dílo znázorňuje ideologické propojení historických mezníků světové ateliérové tvorby skla a spojník dvou nejznámějších skulpturálních objektů pro EXPO 1958 a 1967.

Program nezapomíná ani na dětské návštěvníky, pro něž bude každé dopoledne připravena v amfiteátru pohádka, v areálu bude dětský koutek a výtvarná dílna. Akci, která se na jabloneckém výstavišti uskuteční od 6. do 9. srpna, doplní bohatý kulturní program, ve kterém se představí místní kapely. Návštěvníci dostanou možnost každý den vidět i kompletní módní přehlídku, kterou každý rok svaz prezentuje místní bižuterní produkci. „Přehlídku jsme rozdělili na dvě části, je to 60 modelů,“ uvedl místopředseda svazu Milan Kohout. Vstupné na výstavu je 50 korun a opravňuje i ke vstupu do sousedního muzea skla a bižuterie, které bude po dobu výstavy otevřené až do 18:00.

ČTK

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na Lidovky.cz