Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Lezníku u Poličky funguje soukromé Muzeum kuriozit a fotografií

Design

  6:42
V místní části Poličky Lezník existuje soukromé Muzeum kuriozit a fotografií. Sbírky pocházejí z cest majitelů po světě i z tuzemských bazarů a darů. Uložen je zde například soubor 5000 plechových krabiček od první republiky až po dnešek, i když se kvůli drobným krádežím návštěvníků nevystavuje.

V místní části Poličky Lezník existuje soukromé Muzeum kuriozit a fotografií. Sbírky pocházejí z cest majitelů po světě i z tuzemských bazarů a darů. foto: ČTK

Aby bylo kam uložit spoustu předmětů a snímků, pořídili si starší manželé rozsáhlý objekt bývalého kulturního domu, který postupně opravili. Během prázdnin sem zavítá kolem 300 lidí, řekla Jitka Hollová.

„Není to nic převratného. I když je to na hlavním tahu. Nevím, kam pořád všichni spěchají. Jsem víceméně odvážná, že v dnešní době pustím kohokoli do baráku. Já se nebojím, když jsem se nebála banditů v poušti,“ líčí hovorná dvaasedmdesátiletá žena, původním povoláním výtvarnice.

Ve velkém sále je výstava fotografií z cest po Austrálii, Maroku, Středním východu, Latinské Americe nebo Indii. V ní oba manželé trávili vždy chladnější polovinu roku, zbytek pobývají v Brně nebo Lezníku. Bez ohledu na hodnotu a uměleckou kvalitu je prostor zaplněn i koberci, arabskými výšivkami, soškami hinduistických bohů, bumerang, domorodé nádobky z tykví, lidovou indickou keramikou i českými krajáči, kousky korálů z útesů, sbírkou mušlí, šátky nebo vitrínou s motýly. Je evidentní, že předměty mají cenu hlavně pro své majitele. Z vedlejších přístavků vytvořili také pohádkovou půdu pro děti plnou nejrůznějších plyšových hraček sestavených do skupin s tématy čarodějnic, princezen, oblud, pohádek či zvířat.

V místní části Poličky Lezník existuje soukromé Muzeum kuriozit a fotografií....
V místní části Poličky Lezník existuje soukromé Muzeum kuriozit a fotografií....

Kulturní dům si Hollová pořídila spolu s o devět let starším nizozemským manželem. Kdysi prý v jeho sále hrál s divadlem na zájezdu i herec Jaroslav Vojta. Na zahradě postavili i altánek v čínském stylu.

Muzeum již funguje 18 let. Otevřené je jen o prázdninách, jindy může návštěvník zkusit se na majitele dozvonit. Za prohlídku zaplatí 20 korun. „Dělám to kvůli zábavě, ne kvůli penězům,“ říká Hollová.

Autor:

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...