130 let

Hon | foto: Reprofoto

V přírodě a na honu

Design
  •   17:32
PRAHA - Městské lidi to vyloženě táhne do přírody nebo na venkov. Není divu, je to cesta zpátky ke kořenům, protože většina našich předků žila „na venkově“ - ať už jako rolníci nebo vlastníci půdy.

Dnešní gentlemani a dámy si ale stejně nedokážou pomoci a na venkov si přinášejí městský způsob uvažování. Pokud se jde člověk projít do polí nebo do lesa, jeho přirozeným instinktem je obléct si co nejstarší boty a takové oblečení, aby mu nevadilo, že se někde cestou umaže od bláta. Paradoxně, člověk městský se i při této příležitosti snaží vypadat elegantně. A je to elegance o to víc složitá, že nesmí vyvolat dojem, že na tom nějak extra záleží.

Zatímco městské eleganci kralují Italové a Francouzi, na venkově dominují Angličané. Ti jsou schopní si nakoupit drahé, speciální outdoorové oblečení - ať už ve tvídu nebo goratexu (kvalitní tvíd je nejlepší) a dva roky na něm nechají spát svého psa, aby nevypadalo moc nově a jaksi snaživě.

Dobře vypadat, či zmrznout S elegancí bývá problém také na honech. Lesní zvěř se loví v podzimních měsících a lov začíná většinou brzy ráno a za jakéhokoliv počasí.

Ačkoliv (a opět Angličané) lovci bažantů vypadají malebně v tvídových pumpkách, s tvídovými čapkami na hlavě, vysokými holínkami a malým barevným proužkem podkolenek vykukujícím z boty, veškerá legrace končí kolem pěti stupňů pod nulou. Milí lovečtí snobové, je potřeba se smířit s tím, že i to nejdražší teplé oblečení udělá z člověka neforemnou kouli, a tak je na eleganci třeba zapomenout.

Poté co pár mých známých, které jsem sem pozval na lov, málem nedožilo odpoledne, všechny své hosty dopředu upozorňuju: Nečekám od vás, že budete vypadat dobře, čekám od vás, že sem nepřijedete zmrznout.

Jak se tedy vybavit, pokud jste dostali pozvánku od přátel/klientů/zákazníků na hon?

Záleží na tom, jestli jde o lov vysoké zvěře (nebo spíš spárkaté, jak říkají myslivci), či se budou střílet bažanti nebo zajíci. Pak je také třeba vědět, jestli jsou pozvané také dámy, které budou dělat lovcům společnost.

Jde-li o lov drobné zvěře a budou-li přítomny dámy (a není-li mrazivé peklo), pak je čas vytáhnout patřičně obnošený kvalitní tvídový oblek a vysoké gumové holiny. Než ale kupovat na poslední chvíli něco nového, spolehněte se raději na svůj rozum a cit a oprašte staré manšestráky a přiměřeně čistý vaťák nebo goratexovou bundu.

V Americe je podle zákona nutné obléci ještě oranžovou vestu, v Evropě se doporučuje oranžový proužek nebo čepice.

Na honu se také nosí speciální pokrývka hlavy.

Při honu na vysokou je to hnědý nebo zelený plstěný klobouk. Za každý úlovek se ve střední Evropě lovci připíná na pravou stranu tohoto klobouku zelená větvička. Pravá a levá tu hraje ostatně velkou roli. Sklenička na přípitek po honu se zase musí držet v levé ruce. Neptejte se mě proč, je to prostě tradice. Tradici má také myslivecká hantýrka a speciální ceremonie po a při honu -jako například halali - vzdávání pocty mrtvým zvířatům. Popis všech zvyklostí by vydal na knížku, proto se posuňme dál - ke společnosti dam.

Dámy na honu
Zatímco lov drobné zvěře je přerušován častými přestávkami mezi jednotlivými lečemi, během nichž se podává svačina a probíhá volná zábava; pozor, bez alkoholu, jeho konzumace je v Česku zakázaná. A jak jsou na tom během lovu doprovázející dámy a nebo hosté, kteří nestřílejí? Dost často se hosté dostaví až k polední svačině. Pokud se dáma účastní leče, stojí za střelcem a po každé přestávce mění svého „partnera“ (neplatí u honu na vysokou). Gentleman by měl správně dámu během přestávky pozvat, aby se k němu připojila, bohužel neděje se tak. Málokterý muž je rád, že mu někdo stojí za zády, když střílí a navíc ještě třeba pronáší kritické poznámky.

Muži, kteří nestřílejí, se mohou věnovat dámám a nebo se zapojit jako honci. Kromě toho, že se projdou a uvidí zřejmě víc zvířat než střelci, se tím stanou také užitečnými a možná si vyslouží nějakou výslužku v podobě zajíce nebo bažanta. Veškerý úlovek (kromě loveckého práva na vnitřnosti u spárkaté zvěře) totiž patří pořadateli honu, a pokud by si chtěl někdo odnést víc než jen malou pozornost, musí za vybrané kusy zaplatit.

Vrcholem honu je odpolední čaj nebo večeře a to je také příležitost pro ženy předvést své večerní šaty. Na elegantních honech se dokonce očekává od mužů smoking a od žen dlouhá róba. Na takový slavnostní lov se jezdí většinou na celý víkend a domy na venkově, které často mívají pěkné rozlehlé pokoje se stylovým nábytkem, tak alespoň na pár dní zase ožijí.

Autor: