27. října 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

V prosinci opět do Archy. Pro dárky i na jedinečné přednášky

designSUPERMARKET 2011 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy designSUPERMARKET 2011 | foto: designSUPERMARKET/Michal Ureš

Na horách sněží, obchodní domy začínají být ověšené vánočními ozdobami a v člověku se už probouzí stresy z Vánoc. Ti, kdo si zvykli kupovat originální dárky v Paláci Archa a vánoční shon je netíží, však mohou zajásat. I letos se zde od 6. do 9. prosince uskuteční oblíbený designSUPERMARKET.


Kromě tradiční přehlídky toho nejlepšího mladého designu z České republiky se diváci mohou těšit i na zahraniční studia, svou účast potvrdili designéři ze Slovenska, Polska, Maďarska či Německa, zahraniční design zabere zhruba čtvrtinu expozice. Všichni společně obsadí prostor přes 1600 metrů čtverečních v prostoru 2. patra Paláce Archa. O instalaci se tentokrát postarají designéři Jakub Pollág a Václav Mlynář ze studia deFORM, autoři modelu cyklistické helmy Krust nebo oslavovaného světelného objektu Transmission, který byl k vidění na letošních olympijských hrách v Londýně.


ČTĚTE TAKÉ: 5 NEJ studia deFORM

DEFORM

DEFORM


Hlavní prezentace má být letos rozdělena do šesti sekcí a známé značky doplní imají doplnit i nové tváře, které organizátoři hledají i na mimopražských vysokých školách. Na novém vizuálním stylu pracují designéři Jan Kloss a Matěj Činčera, jejich čistou a hravou práci můžete znát třeba z Pedal Projectu nebo skupiny OKOLO.

ČTĚTE TAKÉ: 5 NEJ OKOLO

Okolo

Letošní novinkou doprovodného programu a zároveň velkým lákadlem budou přednášky – těšit se můžete především na jednu z hlavních tváří polské designové scény, kurátorku Zamku Cieszyn, kde vzniklo první polské centrum designu, Ewu Golebiowskou. Další hvězdou světového formátu bude publicista, kurátor a ikona nejen italského designového světa Fulvio Ferrari, který na designSUPERMARKETU kromě přednášky a debaty pokřtí nový magazín umělecké skupiny OKOLO. 


Na přihlášky je ještě týden


Vstupné na čtyřdenní akci začíná na devadesáti korunách. "Bez vstupného by festival jednoduše nepřežil. designSUPERMARKET nebereme jen jako prodejní trh, ale pečlivě kurátorsky připravenou výstavu, kde je přímý prodej jakousi výhodou, bonusem navíc," řekl producent festivalu Martin Pošta. Organizátoři zároveň vyzývají všechny designéry, přihlašovat se mohou ještě týden ZDE"Stále hledáme nové tváře a talenty, takže se nebojte a přihlašujte, místa je dost. Jsme také otevřeni všem kreativním iniciativám, takže pokud má někdo nějaký projekt a přemýšlí, zda nás oslovit, ať určitě neváhá. Těšíme se na všechny nápady," uzavírá Pošta.


terTereza Houdková
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.