Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Velodrom z 'brambůrek' dostal britskou cenu

Design

  7:00
Velodrom pro olympijské hry v Londýně 2012 získal spolu s dalšími 96 budovami britských architektů cenu Královského institutu britských architektů (RIBA) pro letošní rok. Z oceněných budov budou vybráni kandidáti na prestižní Stirlingovu cenu.

Velodrom pro olympijské hry v Londýně 2012. foto: RIBA

Velodrom s kapacitou 6000 diváků byl dokončen v únoru a přezdívá se mu kvůli prohnutému tvaru střechy Pringle - v narážce na populární značku bramborových lupínků. Jeho autorem je studio Michaela Hopkinse, kterému radil známý cyklistický závodník Chris Hoy.

List The Guardian předpovídá, že ocenění neminou v budoucnu i další stavby v olympijském areálu ve Stratfordu na východě Londýna. Hlavní stadion pro 80.000 diváků byl podle deníku již vyzdvihován za svou jednoduchost, ještě se staví plavecký stadion navržený Zahou Hadidovou a napůl je dokončena ohromná plastika s vyhlídkovou terasou, kterou navrhl známý výtvarník Anish Kapoor.

Mezi 97 budovami, které porota RIBA ocenila, je například i rekonstruované divadlo ve Stratfordu nad Avonou či škola v londýnském Lambethu, kterou navrhla právě Hadidová. RIBA nyní vybere z oceněných realizací šest finalistů pro Stirlingovu cenu, která sebou nese 20.000 liber (zhruba 550.000 korun).

V roce 1999 dostalo cenu studio Future Systems Jana Kaplického za novinářskou tribunu na kriketovém stadiónu v Londýně.

Autor: