Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Design

Šperky ovlivněné válkou. Izraelská šperkařka představila kolekci B.A.I.T

Izraelská šperkařka představila kolekci B.A.I.T foto: Archiv Viky Mayzel

Nejvíce na sebe izraelská šperkařka žijící v Praze upozornila kolekcí Tamarix, za kterou získala nominaci na Czech Grand Design. Na konci loňského roku uvedla kolekci novou, kterou výrazně ovlivnila válka na Ukrajině. Vika Mayzel se v ní poukazuje na pouto s domovem, křehkost bytí i sílu poutníků.
  10:00

Vika Mayzel se prostřednictvím svých šperků zamýšlí nad vrtkavostí lidského osudu, který se může změnit ve vteřině. „Válka na Ukrajině mi evokuje osud mých prarodičů před osmdesáti lety,“ říká Mayzel a naráží na události spjaté s druhou světovou válkou, kdy se před nacismem snažily uprchnout tisíce lidí.

Kolekce pojmenovaná B.A.I.T , což je hebrejské označení pro domov, se tak trochu odlišuje od toho, co doposud Mayzel vytvořila. Masivní formy nahrazují textury na drobnějších elementech a složitější šperkařská práce. Jednoduché tvary se klikatí a zamotávají v uzly, které představují lidský osud. Jedním z prvků, který se v kolekci opakuje, je kostka nepravidelného tvaru. Ta představuje domov.

Vika Mayzel

Kolekci B.A.I.T. tvoří 18 šperků, většina z nich bude dostupná ve stříbře. Minimalistické náušnice a prsteny budou k dispozici také ve 14K zlatě. Na první pohled zaujmou kontrasty: matný kov s hrubší texturou se snoubí s dokonale vyleštěným povrchem s oslnivým leskem.

„Stříbro je klíčový materiál, jak pro značku, tak pro mě samotnou. Zároveň ale uvádíme limitovanou edici šperků, které vychází ze základní kolekce ze stříbra, nicméně jsou vyrobeny ze 14 karátového zlata,“ popisuje designérka.

Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!
Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!

Vánoce ťukají na dveře a za pár dnů již přivítáme první adventní neděli. Zpříjemněte si vánoční atmosféru krásnou výhrou, která potěší malé i...