Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výtvarná díla inspirovaná americkým dolarem mají hodnotu miliard

Design

  6:10
Symbol amerického dolarů neinspiruje jen zbohatlíky, snílky či bankéře, ale i umělce. Potvrzuje to například unikátní dražba umění inspirovaná právě americkým dolarem. V Londýně ji na začátek července připravuje aukční dům Sotheby’s.

Aukční dům Sotheby's V Londýně bude dražit významná výtvarná díla inspirovaná americkým dolarem. foto: Reuters

K mání budou díla zvučných jmen. Nebude chybět Andy Warhol, Keith Haring, Joseph Beuys, Tim Noble nebo Sue Webseter. Celkem jednadvacet prací by se dle očekávání mělo prodat až za 57 miliónů liber, tedy asi 2,1 miliardy korun.

Jak upozorňuje například odborník na výtvarné umění James Sevier: „Peníze jsou jedním z převládajících témat v díle Andyho Warhola.“ A není tedy divu, že právě jeho obraz zvaný Dolarová bankovka z roku 1962 patří mezi nejdražší objekty v dražbě.

Aukční dům Sotheby's V Londýně bude dražit významná výtvarná díla inspirovaná...
Aukční dům Sotheby's V Londýně bude dražit významná výtvarná díla inspirovaná...

Trh s uměním je s penězi velice spjat, proto ani téma peněz přímo ve výtvarných dílech není ničím překvapujícím. Jak upozorňuje list Financial Times. Jen v loňském roce se aukční domy Sotheby’s i Christie’s mohly pochlubit rekordními tržbami. Dohromady prodaly v roce 2014 díla za 2,75 miliardy dolarů, tedy více než 66 miliard korun.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat