6. ledna 2017 6:17 Lidovky.cz > Relax > Design

Židle Flax Chair dává novou šanci lnu

Nový kompozitní materiál pro židli byl vyroben smícháním vláken lnu s PLA,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový kompozitní materiál pro židli byl vyroben smícháním vláken lnu s PLA,... | foto: LABELBREED Lidovky.cz

Flax Chair je židle nejen pěkná a originální, ale především ekologická, vyrobená pouze z biologicky rozložitelných materiálů – lnu a bioplastu. Její autorka, holandská designérka Christien Meindertsma, za ni letos získala ocenění jako nejlepší holandský design roku.

Tak jako krteček prošel všemi fázemi výroby lnu, aby si mohl nechat ušít kalhoty s kapsami, tak i holandská designérka Christien Meindertsma studovala fáze růstu a zpracování této tradiční a dnes neprávem opomíjené plodiny, aby vyrobila lněnou židli.

Odbouratelný materiál, žádný odpad

Židle s názvem Flax Chair je vyrobená z vláken lnu a bioplastu PLA (kyselina polylaktická), dvou ekologických materiálů, z nichž obzvláště ten první je v současné době nedoceňován. Silný koncept Christien Meindertsmy má potenciál to změnit. Celkem jednoduše vypadající židle je výsledkem dlouhého výzkumu, při kterém designérka spolupracovala se společnostmi Label Breed a Enkev. Nový kompozitní materiál pro židli byl vyroben smícháním vláken lnu s PLA, biologicky odbouratelnou látkou vyrobenou z biomasy rostlin. Tento materiál byl nejprve nastříhán do potřebných tvarů a tyto byly zahřáty a stlačeny, aby vytvořily správný tvar – skořepinu sedací plochy a nohy židle. Design využívá maximálně plochy a při výrobě tedy nejsou žádné odpady. Jednotlivá vlákna jsou ještě rozpoznatelná ve výsledném designu.

Silný koncept Christien Meindertsmy má potenciál to změnit. Celkem jednoduše...
Její autorka, holandská designérka Christien Meindertsma, za ni letos získala...

Tento komplexní a inovativní projekt získal na sklonku října letošního roku ocenění v soutěži Dutch Design Awards udělované tradičně během festivalu designu Dutch Desigh Week. Designérka získala první cenu v kategorii Produkt, ale také v kategorii nejslibnějších projektů pro budoucnost.

Designérka i pěstitelkou lnu

Christien Meindertsma zaujala nejen svým konečným produktem, ale také svým důkladným přístupem k tomuto projektu. Její výzkum běžel několik let. Dokonce si opatřila kus pole, aby mohla studovat růst, sklizeň a zpracování lnu. Tento projekt se netýká jenom designu další židle. Je výsledkem mnohaletého materiálového výzkumu a testování, hledání možností podceňovaného materiálu a motivování holandských firem uvést na trh nový výrobek. To vše ve spolupráci s Label Breed a Enkev vedlo k rafinovanému výsledku. Podle mezinárodní poroty Dutch Design Awards je Flax Chair nejlepším příkladem toho, co současné řemeslo dokáže.

Co je to PLA?

PLA vypadá na první pohled i dotek stejně jako běžně užívané plasty z ropy, dosahuje dokonce i stejných vlastností (pružnost, tvrdost, ohebnost a odolnost). Bioplast PLA je ale vyroben z biomasy rostlin – využívá se kukuřice, brambory, řepa, obilniny nebo i konopí.

Od klasických plastů se liší tím, že je možné jej biologicky degradovat, zkompostovat a přeměnit na kvalitní biomasu či humus, čímž nepředstavuje ekologickou zátěž. PLA plasty jsou tudíž ve srovnání s konvenčními plasty o mnoho šetrnější vůči životnímu prostředí. V současné době lze z těchto materiálů vyrobit takřka vše: talíře, příbory, kelímky, sáčky, tašky, dózy na jídlo, krájecí prkénka či podnosy, a také, jak je vidět – i židle.

Masovému rozšíření bioplastů prozatím bránila jejich vysoká cena. V současnosti jsou stále ještě dražší než syntetické materiály vyráběné z ropy. Přísnější regulace v EU podporující použití ekologicky šetrných plastů a technologický vývoj však může tento stav brzy zvrátit.

Jitka Prokopičová

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz