Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Design

Ve Zlíně bude v květnu festival Zlin Design Week. Letošním tématem je Design pro všechny

Módní přehlídka na Zlin Design Weeku foto: Zlin Design Week

Ve Zlíně se bude v květnu konat festival Zlin Design Week. Nabídne odborné konference, výstavy, módní show, venkovní instalace, workshopy i mezinárodní soutěž pro designéry do 30 let Best in Design. Tématem letošního devátého ročníku je Design pro všechny.
  15:00

Mezi hosty bude i designér Nima Shahinian, který poletí do vesmíru s handicapovanými, sdělila mluvčí zlínské univerzity Petra Svěráková. Festival pořádá Fakulta multimediálních komunikací zlínské univerzity, konat se bude od 3. do 10. května.

Festival nabídne konferenci s přednáškami, panelovými diskusemi i workshopy.

„Pozvaní hosté se ve svých prezentacích podělí o inspirativní postřehy, případové studie a zkušenosti ze svých projektů. Jeden z hlavních řečníků míří doslova ke hvězdám. Je jím průmyslový designér Nima Shahinian, jediný norský kandidát na astronauta. Do vesmíru bude cestovat s lidmi s pohybovým omezením. Téma univerzálního designu je mu blízké ve všech ohledech. Už ve své diplomové práci navrhl novou elektrickou zásuvku, jejíž spirálovitý tvar umožňuje ‚trefit se‘ bez ohledu na způsob zasunutí zástrčky,“ uvedla mluvčí. Designér je součástí experimentálního programu NASA pro výzkum prostředí vesmírných stanic a posouvání hranic cestování do vesmíru.

Zlin Design Week nabídne výstavu Design pro všechny, představeni budou finalisté soutěže Best in Design. Na programu je i módní show, komentované prohlídky, dílny, platforma Design Kantýna i instalace ve veřejném prostoru.

„Cokoliv okolo vesmíru lidi odjakživa fascinovalo a přirozeně přitahovalo jejich pozornost. Rád bych však mluvil nejen o tom, jaké to je být designérem-astronautem, ale především o univerzálním designu jako způsobu myšlení, který bychom si měli všichni osvojit, a jak posouvání hranic ve vesmíru může přinést nové poznatky a technologie a ovlivnit každodenní život zde na Zemi,“ uvedl Shahinian.

„Skrze poznávání extrémních situací s lidmi, kteří již nějaké omezení zažívají, se totiž můžeme naučit hodně o tom, jak přenášet tyto funkční principy na produkty a služby, které denně využíváme. Astronaut není kariéra sama o sobě. Aby se člověk mohl stát astronautem, musí splnit řadu předpokladů, které odpovídají požadavkům konkrétní mise. V této době je zřejmě dobrý čas na dovednosti spojené s designem a kreativním přístupem k řešení problémů. Proto je pro mě jako pro designéra představa vést design výzkum ve vesmíru ohromně lákavá a obohacující,“ uvedl Shahinian. Na konferenci vystoupí i španělská architektka a umělkyně Raquel Marcosová či průmyslová designérka Ana Correiová de Barros z Portugalska.

Autor:

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...