Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Čištění zubů psů by se nemělo dělat v psích salonech, shodují se veterináři

Magazín

  6:51
PRAHA - Čištění zubů psů by se mělo provádět v celkové anestézii, uvedla dnes na tiskové konferenci viceprezidentka Komory veterinárních lékařů ČR Radka Vaňousová. Nedoporučuje proto využívání psích salónů, které nabízí čištění zubů psů pomocí ultrazvuku. Při použití ultrazvuku kazy vyléčeny nejsou, chovatel musí následně stejně navštívit veterinárního lékaře, dodala.

Pes by měl mít přísun potravy po celý den foto: Shutterstock

Kolem 80 procent psů a koček starších tří let trpí podle Vaňousové paradontitidou, tedy akutním zánětem dásní. Deset procent těchto zvířat má zlomeniny zubů. Podle ní je třeba alespoň jednou ročně jít na vyšetření se zvířetem k veterinárnímu lékaři.

Psi ve studii dokázali čichem rozpoznat parazity malárie

Samotný zákrok podle Vaňousové stojí do 1000 korun, další náklady jsou na anestézii nebo extrakci zubů. „Vlastní cena zákroku není tak velká jako všechny ceny, které s tím souvisí,“ dodala. Celkové uspání psa je podle ní nutné kvůli tomu, aby se nehýbal, jinak existuje riziko poranění.

Podle informací pražského magistrátu jen v hlavním městě lidé chovali k letošnímu pololetí zhruba 83.000 psů.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...