Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Houpačky i tunely. V Liberci se uskuteční mistrovství světa v agility

Magazín

  6:18
LIBEREC - V Liberci se příští týden uskuteční mistrovství světa v agility (FCI Agility World Championship). Jde o atraktivní sport, při němž psi pod vedením psovodů překonávají v co nejrychlejším čase a bez chyb překážky jako kladinu, houpačku nebo tunel.

V Liberci se už podruhé uskuteční mistrovství světa v agility foto: Shutterstock

Závod se v Liberci uskuteční už podruhé. Od 5. do 8. října se v liberecké Home Credit Areně utká 514 závodníků ze 43 zemí světa, řekla mluvčí organizačního výboru Pavla Růžičková.

„Domácí barvy bude reprezentovat celkem 15 závodníků. Titul mistryně světa bude navíc z loňska obhajovat Martina Magnoli Klimešová se svou fenkou Kiki. Ten, kdo dorazí, si třeba podá tlapku i s hlavním maskotem šampionátu - psem Britem,“ dodala Růžičková. I v Česku je podle ní tento sport stále populárnější a čeští závodnici patří ke světové špičce.

Psi nejsou praváci ani leváci, upřednostňují sever, ukázal výzkum

„Sport vznikl v 70. letech v Anglii jako doprovodný program výstavy CRUFTS, což je největší výstava psů na světě. Dodnes jsou tam různé soutěže v agility,“ řekl Jakub Štýbr z časopisu Psí sporty. Inspirací byl koňský parkur. „Skáče se přes překážky, na rozdíl od koňského parkuru psi jsou obratnější, takže je tam i slalom,“ doplnil. Soutěž se běží na dvě kola, v prvním jsou jen skoky, ve druhém běh přes překážky na čas a výsledek sčítá. Soutěží psi ve třech velikostních kategoriích - S, M a L.

Agility je divácky atraktivní a organizátoři věří, že do liberecké hokejové arény přiláká šampionát tisíce lidí. Vstupenek je v oběhu 5000 a pohybují se v cenovém rozpětí 250 korun za den až po 1100 korun u vstupenky na celý šampionát. Prodávají se v sítích Ticketpro nebo na pokladně Home Credit Areny. Část výtěžku poputuje na pomoc útulku Azyl pes v Krásném Lese na Liberecku. „Vstupenky jsou stále ještě k dispozici a zakoupit je bude možné i přímo na místě,“ dodala Růžičková.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!