Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Jednohrbí dromedáři už v Indii neslouží jako platidlo. Začíná se zpracovávat jejich mléko

Velbloud jednohrbý změnil v Indii postavení. Už není brán jako platidlo, ale... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velbloud jednohrbý změnil v Indii postavení. Už není brán jako platidlo, ale... | foto: Reprofoto

Rani  Tytam jsou časy, kdy dlouhé karavany dromedárů nomáda Lakšmana Raiky převážely cestující, potraviny a vodu přes pouště Rádžasthánu. Typické zvíře s jedním hrbem, které moderní indická společnost zavrhla, musí začít měnit zaměstnání, píše agentura AFP.

Na vyprahlém západě Indie byli dromedáři, dříve nazývaní koráby pouště, pro život člověka nezbytní. Nyní však je cestování po silnicích mnohem rychlejší a na polích je nahradily stroje.

„Není to tak dávno, co se postavení v našich komunitách určovalo podle velikosti stáda každé rodiny. Dnes už tomu tak není,“ říká Lakšman Raika a přitom bafá z tradiční dýmky a popíjí čaj na okraji Rani, odlehlé obce v Rádžasthánu.

„S dromedáry se dnes zachází jako se starci, nikdo se o ně nezajímá,“ stěžuje si muž, který musel o polovinu zmenšit své stádo, aby omezil náklady. Protože cena zvířete poklesla, prodal mnoho svých velbloudů příbuzným za směšnou částku.

Během několika let v Indii podle údajů Národního centra pro studium dromedárů populace velbloudů jednohrbých poklesla asi o 30 procent. „Situace je znepokojivá,“ potvrzuje N. V. Patil, ředitel tohoto centra v Rádžasthánu.

Nicméně se majitelům velbloudů nyní naskýtá možnost, jak pro zvířata najít novou práci: ve městech jsou stále oblíbenější čokolády, mýdla a pleťové krémy vyrobené z velbloudího mléka.

Společnost Hiteše Ratího, založená před třemi lety, je jedním z prvních investorů v tomto sektoru a měsíčně vykupuje až 7000 litrů velbloudího mléka.

Slané, výživné a husté mléko

„Tento trh a poptávka po dromedářím mléce a produktech z něho nebývale roste,“ říká obchodník. Prodej dromedářího mléka však není snadný v zemi, kde je kráva posvátné zvíře. Kravské mléko se pije nejen proto, že je zdravé, ale i z náboženských důvodů.

Patro spotřebitele si musí také získat hustší struktura a slaná chuť dromedářího mléka. Toto mléko je nicméně pozitivně hodnoceno pro svou výživnou hodnotu. Podle vědců je pro zvýšenou úroveň inzulinu a proteinů zvláště vhodné pro diabetiky.

Jedna z největších indických mlékáren Amul od letošního ledna prodává dromedáří mléko v lahvích v supermarketech ve státě Gudžarát na západě Indie. Nabízí rovněž čokoládu vyrobenou z tohoto mléka.

R.K. Saval z výzkumného centra dromedárů soudí, že tento obchod může časem stabilizovat počty velbloudů jednohrbých.

„Tyto tradiční komunity budou povzbuzeny, aby zachovaly svá stáda, až poptávka po mléce a dalších produktech z dromedára vzroste,“ vysvětluje.

Úřady doufají, že zastaví pokles počtu dromedárů tím, že vytvoří vazby mezi chovateli a podnikateli hledajícími nové suroviny pro obchody specializující se na velbloudí produkty: mléko, čokolády, sýry, zmrzliny...

Lakšmanův syn Rákéš Raika tvoří devátou generaci chovatelů velbloudů. Nyní prodává dromedáří mléko. To mu umožňuje něco si přivydělat a zároveň zachovávat tradice.

„Opravdu věříme, že trh s dromedářím mlékem poroste. Pomohlo by to mnoha komunitám jako je ta naše,“ říká.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...