Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jednohrbí dromedáři už v Indii neslouží jako platidlo. Začíná se zpracovávat jejich mléko

Magazín

  6:00
Rani - Tytam jsou časy, kdy dlouhé karavany dromedárů nomáda Lakšmana Raiky převážely cestující, potraviny a vodu přes pouště Rádžasthánu. Typické zvíře s jedním hrbem, které moderní indická společnost zavrhla, musí začít měnit zaměstnání, píše agentura AFP.

Velbloud jednohrbý změnil v Indii postavení. Už není brán jako platidlo, ale využívá se jeho mléko. foto: Reprofoto

Na vyprahlém západě Indie byli dromedáři, dříve nazývaní koráby pouště, pro život člověka nezbytní. Nyní však je cestování po silnicích mnohem rychlejší a na polích je nahradily stroje.

„Není to tak dávno, co se postavení v našich komunitách určovalo podle velikosti stáda každé rodiny. Dnes už tomu tak není,“ říká Lakšman Raika a přitom bafá z tradiční dýmky a popíjí čaj na okraji Rani, odlehlé obce v Rádžasthánu.

„S dromedáry se dnes zachází jako se starci, nikdo se o ně nezajímá,“ stěžuje si muž, který musel o polovinu zmenšit své stádo, aby omezil náklady. Protože cena zvířete poklesla, prodal mnoho svých velbloudů příbuzným za směšnou částku.

Během několika let v Indii podle údajů Národního centra pro studium dromedárů populace velbloudů jednohrbých poklesla asi o 30 procent. „Situace je znepokojivá,“ potvrzuje N. V. Patil, ředitel tohoto centra v Rádžasthánu.

Nicméně se majitelům velbloudů nyní naskýtá možnost, jak pro zvířata najít novou práci: ve městech jsou stále oblíbenější čokolády, mýdla a pleťové krémy vyrobené z velbloudího mléka.

Společnost Hiteše Ratího, založená před třemi lety, je jedním z prvních investorů v tomto sektoru a měsíčně vykupuje až 7000 litrů velbloudího mléka.

Slané, výživné a husté mléko

„Tento trh a poptávka po dromedářím mléce a produktech z něho nebývale roste,“ říká obchodník. Prodej dromedářího mléka však není snadný v zemi, kde je kráva posvátné zvíře. Kravské mléko se pije nejen proto, že je zdravé, ale i z náboženských důvodů.

Patro spotřebitele si musí také získat hustší struktura a slaná chuť dromedářího mléka. Toto mléko je nicméně pozitivně hodnoceno pro svou výživnou hodnotu. Podle vědců je pro zvýšenou úroveň inzulinu a proteinů zvláště vhodné pro diabetiky.

Jedna z největších indických mlékáren Amul od letošního ledna prodává dromedáří mléko v lahvích v supermarketech ve státě Gudžarát na západě Indie. Nabízí rovněž čokoládu vyrobenou z tohoto mléka.

R.K. Saval z výzkumného centra dromedárů soudí, že tento obchod může časem stabilizovat počty velbloudů jednohrbých.

„Tyto tradiční komunity budou povzbuzeny, aby zachovaly svá stáda, až poptávka po mléce a dalších produktech z dromedára vzroste,“ vysvětluje.

Úřady doufají, že zastaví pokles počtu dromedárů tím, že vytvoří vazby mezi chovateli a podnikateli hledajícími nové suroviny pro obchody specializující se na velbloudí produkty: mléko, čokolády, sýry, zmrzliny...

Lakšmanův syn Rákéš Raika tvoří devátou generaci chovatelů velbloudů. Nyní prodává dromedáří mléko. To mu umožňuje něco si přivydělat a zároveň zachovávat tradice.

„Opravdu věříme, že trh s dromedářím mlékem poroste. Pomohlo by to mnoha komunitám jako je ta naše,“ říká.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Stavební pozemek 1 325m2
Stavební pozemek 1 325m2

Klášter Hradiště nad Jizerou, okres Mladá Boleslav
3 445 000 Kč

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat