Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Jorkšír v sobě prvky teriéra nezapře. Hlídejte jeho stravu, má sklony k obezitě

Jorkšírský teriér | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jorkšírský teriér | foto: Shutterstock

Jednotlivá psí plemena mají své charakteristické znaky a vyžadují specifickou péči šitou přímo na míru jejich tělesným potřebám. Každé plemeno je náchylné k jiným potížím, a i proto by potrava měla být přizpůsobena každému psovi zvlášť.

V našem seriálu představíme 5 psích plemen, která se v České republice těší čím dál větší oblibě. Pokud hledáte menšího psa, určitě zapřemýšlíte o jorkšírovi. A právě jorkšírský teriér je plemeno, na které se podrobně podíváme v prvním díle.

Historie

Jak již název tohoto malého plemene napovídá, původ má tento pes v hrabství Yorkshire na severu Anglie a jeho historie sahá až do jedenáctého století. Jorkšírští teriéři původně sloužili v chudých anglických rodinách a horníkům k lovu krys a myší. Postupem času si ale toto plemeno oblíbily dámy z vyšší společnosti a jorkšíři se přesunuli z hornických dolů do honosných paláců.

Jorkšírský teriér (ilustrační foto)

V Americe se poprvé objevil v roce 1872 a okamžitě se dostal mezi nejoblíbenější plemena. American Kennel Club, což je prestižní kynologická organizace, která se zabývá vedením plemenné knihy a organizací čistokrevného chovu psů, zařadila jorkšírského teriéra v žebříčku popularity na šesté místo. V České republice je však toto plemeno na pomyslné bronzové příčce.

Povahové a tělesné rysy

Jorkšírští teriéři jsou velmi živí a hraví psi, které si majitelé vybírají kvůli dlouhověkosti a bezproblémové povaze. Jde o inteligentní a energické plemeno, které je velmi zvědavé a rádo je středem pozornosti a zároveň nebojácnosti. Ačkoliv tak nevypadá, jorkšír v sobě nezapře typické prvky teriérů. Potřebuje prostor pro pohyb, který tak miluje, má sebejistou a odvážnou povahu a rovněž je svému majiteli plně oddán. Jorkšír vyniká svou hedvábnou srstí, která vyžaduje každodenní pravidelnou péči, díky které předejdete lámání, maštění nebo naopak vysušení.

Zdravotní predispozice plemene

Vzhledem k tomu, že jde o velmi mlsné a vybíravé plemeno se sklony k nadváze, dbejte na správnou potravu. Optimální hmotnost jorkšíra by se v dospělosti měla pohybovat kolem 3,5 kilogramů. S určením ideální hmotnosti u vašeho pejska vám pomůže veterinární lékař.

„Zvláště u malých plemen je každé kilo navíc velmi citelné. Pamatujte, že nadváha psům negativně ovlivňuje kvalitu života a taky může ovlivnit jeho délku,“ apeluje na majitele psů veterinářka Dagmar Tarkošová ze společnosti Royal Canin. „Problémem, kterým také jorkšíři často trpí, je zubní plak a kámen, což je dáno tím, že jorkšíři mají velmi malou čelist. Proto by krmivo mělo být přizpůsobené tak aby preventivně zamezovalo ukládání plaku a zubního kamene, například tvarem granule, která mechanicky obrušuje zuby a funguje jako zubní kartáček. Důležitá je rovněž pravidelná návštěva veterináře, který stav chrupu posoudí a případný zubní kámen odstraní,“ dodává Tarkošová.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...