Neděle 16. února 2020svátek má Ljuba 12 °C oblačno Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Kočku má doma každá třetí rodina. Většinou jde o křížence

I kočky si rády hrají a spolupracují s lidmi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy I kočky si rády hrají a spolupracují s lidmi | foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

Minimálně jednu kočku najdeme v každém druhém bytě či domě. Potvrzuje se tím fakt, že jde jednoznačně o druhé nejoblíbenější zvíře v České republice. Lehce přitom převažují kočky venkovní, kterých je 56 %, oproti kočkám bytovým, kterých je 44 %.

Alespoň jednu kočku má v domácnosti 35 % Čechů. Oproti kříženým psům, kterých je v České republice 42 %, je kříženců v řadách koček dvakrát tolik – celých 84 %. Mezi menšinovými čistokrevnými plemeny vede u chovatelů britská krátkosrstá kočka. 

Zároveň platí, že nejvíce chovatelů má doma kočky středně velké, které váží 3-6 kilogramů (50 %), malé kočky do třech kilogramů chová 41 % majitelů a pouze 8 % respondentů uvedlo, že jejich kočka váží více než 6 kilogramů. Tato data vyplývají z výzkumu, který vznikl ve spolupráci společnosti Royal Canin a agentury NMS Market Research. 

Z průzkumu vyplynulo, že v České republice je ze všech koček pouze 16 % čistokrevných. Mezi těmito plemeny v oblíbenosti vede britská krátkosrstá kočka (32 %), na druhém místě je mainská mývalí (10 %), plemeno Ragdoll (9 %) se umístilo na třetím místě. 

Kočka

„Každé plemeno má své specifické potřeby, proto je důležité vyhovět jejich nutričním požadavkům,“ říká veterinářka Markéta Bosáková ze společnosti Royal Canin a dodává: „Například Mainská mývalí kočka je největší čistokrevné plemeno, z čehož plyne, že u ní hrozí kloubní potíže. Proto by mělo krmivo obsahovat vysoké procento mastných kyselin a také chondroitin.“

Za psa utratí průměrný chovatel 1 077 korun, do koček jejich majitelé investují 709 Kč měsíčně, což je ale také dáno tím, že kočka je menší a tolik toho nesní. Za krmení pro kočky utrácí více muži než ženy, ty naopak svým mazlíčkům dopřávají více pamlsků. Štědřejší jsou ve všech ohledech mladší chovatelé (18-30 let). 

Dvě třetiny majitelů koček kupují krmivo buď jednou za čtrnáct dní, nebo jednou za měsíc. Z průzkumu také vyplývá, že nejdůležitějším kritériem při výběru krmiva je podíl masa a celková cena.

„Nejdůležitější nejen u kočičí potravy je identifikace a uspokojení individuálních potřeb jednotlivých plemen. Vědecké výzkumy prokázaly, že nejpodstatnější složkou krmiva nejsou samotné ingredience, ale živiny. Proto neplatí často slýchaný mýtus, že pouze masitá strava je pro zvíře mnohem lepší než krmivo s vyšším procentem rostlinného obsahu. Proteiny lze nalézt v mnoha potravinách, maso je jedním z nich, ale například lepek je rovněž zdrojem snadno stravitelného proteinu, který je pro kočky v podstatě nezbytný,“ říká Bosáková.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZAJÍMAVÉ POZICE DO VÝROBY OD 25 000 KČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 27 000 Kč