Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Kočku má doma každá třetí rodina. Většinou jde o křížence

I kočky si rády hrají a spolupracují s lidmi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy I kočky si rády hrají a spolupracují s lidmi | foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

Minimálně jednu kočku najdeme v každém druhém bytě či domě. Potvrzuje se tím fakt, že jde jednoznačně o druhé nejoblíbenější zvíře v České republice. Lehce přitom převažují kočky venkovní, kterých je 56 %, oproti kočkám bytovým, kterých je 44 %.

Alespoň jednu kočku má v domácnosti 35 % Čechů. Oproti kříženým psům, kterých je v České republice 42 %, je kříženců v řadách koček dvakrát tolik – celých 84 %. Mezi menšinovými čistokrevnými plemeny vede u chovatelů britská krátkosrstá kočka. 

Zároveň platí, že nejvíce chovatelů má doma kočky středně velké, které váží 3-6 kilogramů (50 %), malé kočky do třech kilogramů chová 41 % majitelů a pouze 8 % respondentů uvedlo, že jejich kočka váží více než 6 kilogramů. Tato data vyplývají z výzkumu, který vznikl ve spolupráci společnosti Royal Canin a agentury NMS Market Research. 

Z průzkumu vyplynulo, že v České republice je ze všech koček pouze 16 % čistokrevných. Mezi těmito plemeny v oblíbenosti vede britská krátkosrstá kočka (32 %), na druhém místě je mainská mývalí (10 %), plemeno Ragdoll (9 %) se umístilo na třetím místě. 

Kočka

„Každé plemeno má své specifické potřeby, proto je důležité vyhovět jejich nutričním požadavkům,“ říká veterinářka Markéta Bosáková ze společnosti Royal Canin a dodává: „Například Mainská mývalí kočka je největší čistokrevné plemeno, z čehož plyne, že u ní hrozí kloubní potíže. Proto by mělo krmivo obsahovat vysoké procento mastných kyselin a také chondroitin.“

Za psa utratí průměrný chovatel 1 077 korun, do koček jejich majitelé investují 709 Kč měsíčně, což je ale také dáno tím, že kočka je menší a tolik toho nesní. Za krmení pro kočky utrácí více muži než ženy, ty naopak svým mazlíčkům dopřávají více pamlsků. Štědřejší jsou ve všech ohledech mladší chovatelé (18-30 let). 

Dvě třetiny majitelů koček kupují krmivo buď jednou za čtrnáct dní, nebo jednou za měsíc. Z průzkumu také vyplývá, že nejdůležitějším kritériem při výběru krmiva je podíl masa a celková cena.

„Nejdůležitější nejen u kočičí potravy je identifikace a uspokojení individuálních potřeb jednotlivých plemen. Vědecké výzkumy prokázaly, že nejpodstatnější složkou krmiva nejsou samotné ingredience, ale živiny. Proto neplatí často slýchaný mýtus, že pouze masitá strava je pro zvíře mnohem lepší než krmivo s vyšším procentem rostlinného obsahu. Proteiny lze nalézt v mnoha potravinách, maso je jedním z nich, ale například lepek je rovněž zdrojem snadno stravitelného proteinu, který je pro kočky v podstatě nezbytný,“ říká Bosáková.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.