Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Kočku má doma každá třetí rodina. Většinou jde o křížence

Magazín

  6:07
Minimálně jednu kočku najdeme v každém druhém bytě či domě. Potvrzuje se tím fakt, že jde jednoznačně o druhé nejoblíbenější zvíře v České republice. Lehce přitom převažují kočky venkovní, kterých je 56 %, oproti kočkám bytovým, kterých je 44 %.

I kočky si rády hrají a spolupracují s lidmi foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

Alespoň jednu kočku má v domácnosti 35 % Čechů. Oproti kříženým psům, kterých je v České republice 42 %, je kříženců v řadách koček dvakrát tolik – celých 84 %. Mezi menšinovými čistokrevnými plemeny vede u chovatelů britská krátkosrstá kočka. 

Kočky jsou stejně chytré jako psi. Jejich paměť se podobá lidské

Zároveň platí, že nejvíce chovatelů má doma kočky středně velké, které váží 3-6 kilogramů (50 %), malé kočky do třech kilogramů chová 41 % majitelů a pouze 8 % respondentů uvedlo, že jejich kočka váží více než 6 kilogramů. Tato data vyplývají z výzkumu, který vznikl ve spolupráci společnosti Royal Canin a agentury NMS Market Research. 

Z průzkumu vyplynulo, že v České republice je ze všech koček pouze 16 % čistokrevných. Mezi těmito plemeny v oblíbenosti vede britská krátkosrstá kočka (32 %), na druhém místě je mainská mývalí (10 %), plemeno Ragdoll (9 %) se umístilo na třetím místě. 

Kočka

„Každé plemeno má své specifické potřeby, proto je důležité vyhovět jejich nutričním požadavkům,“ říká veterinářka Markéta Bosáková ze společnosti Royal Canin a dodává: „Například Mainská mývalí kočka je největší čistokrevné plemeno, z čehož plyne, že u ní hrozí kloubní potíže. Proto by mělo krmivo obsahovat vysoké procento mastných kyselin a také chondroitin.“

Za psa utratí průměrný chovatel 1 077 korun, do koček jejich majitelé investují 709 Kč měsíčně, což je ale také dáno tím, že kočka je menší a tolik toho nesní. Za krmení pro kočky utrácí více muži než ženy, ty naopak svým mazlíčkům dopřávají více pamlsků. Štědřejší jsou ve všech ohledech mladší chovatelé (18-30 let). 

Dvě třetiny majitelů koček kupují krmivo buď jednou za čtrnáct dní, nebo jednou za měsíc. Z průzkumu také vyplývá, že nejdůležitějším kritériem při výběru krmiva je podíl masa a celková cena.

„Nejdůležitější nejen u kočičí potravy je identifikace a uspokojení individuálních potřeb jednotlivých plemen. Vědecké výzkumy prokázaly, že nejpodstatnější složkou krmiva nejsou samotné ingredience, ale živiny. Proto neplatí často slýchaný mýtus, že pouze masitá strava je pro zvíře mnohem lepší než krmivo s vyšším procentem rostlinného obsahu. Proteiny lze nalézt v mnoha potravinách, maso je jedním z nich, ale například lepek je rovněž zdrojem snadno stravitelného proteinu, který je pro kočky v podstatě nezbytný,“ říká Bosáková.

Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...