Lidé se v aplikaci seznámí se základní terminologií, ale i informacemi o ochraně raka říčního a raka kamenáče, které ohrožuje nebezpečný račí mor. Poznatky z pozorování raků pomocí aplikace odešlou do Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka (VÚV), kde budou ověřeny. Vědci výsledky pozorování využijí například při přípravě metodiky pro regulaci invazivních druhů raků.
Mobilní aplikace je dostupná pro mobilní telefony s operačním systémem Android. Hlášené údaje o výskytu raků VÚV zveřejňuje na webu. |
Podle MŽP jsou velkou hrozbou pro biologickou rozmanitost místních vodních ekosystémů severoamerické druhy raků. Jako nejúčinnější opatření vědci volí preventivní sběr těchto „vetřelců“. K tomu je však podle resortu nutná větší osvěta veřejnosti - jak ohledně postupu při nálezu nepůvodních druhů, tak i v dalších záležitostech.
„Již při testovacím provozu byla aplikace využita v několika praktických případech. Šlo například o podezření na výskyt račího moru u zaznamenané populace raka říčního, které bylo v terénu ověřeno a v tomto případě se naštěstí nepotvrdilo,“ popsalo na webu MŽP. Lidé nahlásili i znečištění toku, kde žijí „domácí“ raci. Incident se vyšetřuje.
Mobilní aplikace je dostupná pro mobilní telefony s operačním systémem Android. Hlášené údaje o výskytu raků VÚV zveřejňuje na webu.