Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pokud v blízkosti ptáci vyvádí mláďata, hlídejte své kočky a psy

Magazín

  6:41
PRAHA - V záchranných stanicích nyní často končí mláďata ptáků, která žádnou pomoc nepotřebují. „Hnízda opustila dobrovolně, ale lidé to netuší a ve škodlivé snaze jim pomoci je sbírají,“ o tom informovala mluvčí Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Zdeňka Nezmeškalová. Stanice sdružené v Národní síti přijaly od počátku roku více než 5000 zvířat.

Pěnkava obecná. foto: archiv

Nejčastěji se nyní do záchranných stanic dostávají drobní pěvci jako kosi, drozdi a vrabci nebo sovy, například kalousi a puštíci. Hnízda opouštějí v rámci svého přirozeného vývojového cyklu. Létat sice začnou až za několik dní, ale rodiče je i mimo hnízdo krmí. Lidé je ale odnášejí k odborníkům.

„V pátek nám bylo ohlášeno nalezené mládě kalouse ušatého sedícího pod stromem. Nic mu nescházelo, ale vzhledem k frekventované lokalitě jsme mládě umístili zpět na strom do připraveného náhradního hnízda. O tomto víkendu jsme podobným způsobem řešili ještě další mláďata,“ uvedl Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice. Podle něj jsou v 99 procentech tato zvířata donesená zbytečně a záchranáři je pak musí pracně vracet.

Kočka si brousí drápky (ilustrační foto)

Lidé by neměli sbírat ani srnčata a mláďata zajíců, pokud nejsou zraněná nebo neběhají zmateně po okolí. Bez pomoci odborníků se ale naopak neobejdou nalezená veverčátka. Mimo hnízdo se dostanou jen, když je matka přenáší, je vyplašena a mládě upustí. Ve většině případů jej nehledá a ono tak zůstane napospas osudu.

Zraněná mláďata

Pokud se do záchranných stanic dostanou mláďata zraněná, často to způsobila kočka nebo pes. Záchranáři proto radí, aby lidé na své domácí mazlíčky dávali několik dní pozor, pokud vědí, že kosice na zahradě vyvedla mladé, nebo jsou za plotem čerstvá mláďata zajíců.

„Každý laik by měl při nálezu ‚podezřelého‘ mláděte, raději zavolat záchrannou stanici, protože rozeznat, kdy mládě potřebuje pomoc je někdy opravdu obtížné, avšak odborníci ze stanic dokážou i po telefonu dobře poradit,“ dodala Nezmeškalová.

V České republice funguje 33 záchranných stanic, kterými ročně projde zhruba 20.000 zvířat. Letos jich zatím od počátku roku přijaly více než 5000. Více než 55 procent z nich se podaří vrátit do přírody.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...