Středa 26. února 2020svátek má Dorota 3 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Pokud v blízkosti ptáci vyvádí mláďata, hlídejte své kočky a psy

Pěnkava obecná. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pěnkava obecná. | foto: archiv

PRAHA V záchranných stanicích nyní často končí mláďata ptáků, která žádnou pomoc nepotřebují. „Hnízda opustila dobrovolně, ale lidé to netuší a ve škodlivé snaze jim pomoci je sbírají,“ o tom informovala mluvčí Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Zdeňka Nezmeškalová. Stanice sdružené v Národní síti přijaly od počátku roku více než 5000 zvířat.

Nejčastěji se nyní do záchranných stanic dostávají drobní pěvci jako kosi, drozdi a vrabci nebo sovy, například kalousi a puštíci. Hnízda opouštějí v rámci svého přirozeného vývojového cyklu. Létat sice začnou až za několik dní, ale rodiče je i mimo hnízdo krmí. Lidé je ale odnášejí k odborníkům.

„V pátek nám bylo ohlášeno nalezené mládě kalouse ušatého sedícího pod stromem. Nic mu nescházelo, ale vzhledem k frekventované lokalitě jsme mládě umístili zpět na strom do připraveného náhradního hnízda. O tomto víkendu jsme podobným způsobem řešili ještě další mláďata,“ uvedl Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice. Podle něj jsou v 99 procentech tato zvířata donesená zbytečně a záchranáři je pak musí pracně vracet.

Kočka si brousí drápky (ilustrační foto)

Lidé by neměli sbírat ani srnčata a mláďata zajíců, pokud nejsou zraněná nebo neběhají zmateně po okolí. Bez pomoci odborníků se ale naopak neobejdou nalezená veverčátka. Mimo hnízdo se dostanou jen, když je matka přenáší, je vyplašena a mládě upustí. Ve většině případů jej nehledá a ono tak zůstane napospas osudu.

Zraněná mláďata

Pokud se do záchranných stanic dostanou mláďata zraněná, často to způsobila kočka nebo pes. Záchranáři proto radí, aby lidé na své domácí mazlíčky dávali několik dní pozor, pokud vědí, že kosice na zahradě vyvedla mladé, nebo jsou za plotem čerstvá mláďata zajíců.

„Každý laik by měl při nálezu ‚podezřelého‘ mláděte, raději zavolat záchrannou stanici, protože rozeznat, kdy mládě potřebuje pomoc je někdy opravdu obtížné, avšak odborníci ze stanic dokážou i po telefonu dobře poradit,“ dodala Nezmeškalová.

V České republice funguje 33 záchranných stanic, kterými ročně projde zhruba 20.000 zvířat. Letos jich zatím od počátku roku přijaly více než 5000. Více než 55 procent z nich se podaří vrátit do přírody.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.