Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Příprava na nové kotě. Hlavní je věnovat ji čas, radí veterinář

Magazín

  6:13
Nový kočičí mazlíček se jistě ihned stane miláčkem celé rodiny. Před jeho pořízením je však nutné promyslet celou řadu věcí, na které je třeba brát zřetel.

Kočka nemá ráda změny, ty mohou vyvolat stres foto: Shutterstock

Příprava domácnosti před přinesením nové kočky

Ještě před tím, než si přinesete nové koťátko domů, připravte mu místo na spaní a toaletu. Ve zverimexu koupíte potřebné vybavení, jako je nádoba na toaletu, toaletní písek, hračky a misku na vodu a krmení. Chemikálie a domácí rostliny, které mohou být pro kočky toxické, umístěte mimo jejich dosah. Také zabezpečte, aby kočka přes otevřené okno nemohla vyskočit ven a zranit se. Pořiďte jí škrabadlo, na obrušování drápků. Tím se vyhněte nepříjemnému poškozování nábytku.

Čas na novou kočku

Udělejte si dostatek času na učení nové kočky, aby si navykla na mazlení a česání. To je důležité zejména u dlouhosrstých plemen koček. Zároveň ji naučte, jak si má hrát s lidmi. Vyzkoušejte různé způsoby her s různými hračkami. Koťata vyžadují hodně pozornosti k socializaci s lidmi. Proto je seznamte s co nejširší paletou nových věcí, a umožněte jim tak získat nové zkušenosti. Dohled nad hravým kotětem v domácnosti je nutností.

co byste měli vědět?

 • Sedmý až devátý týden věku je nejvhodnějším obdobím pro odstav kotěte od matky a začlenění do nové domácnosti.
 • Pokud je to možné, poznejte rodiče vašeho kotěte. Může to být vodítkem, jaké bude vaše kotě v dospělosti.
 • Pokud již máte jedno nebo více domácích zvířecích mazlíčků a uvažujete nad dalším, uvědomte si, že vaše zvíře/zvířata nemusí sdílet z nového přírůstku stejné nadšení jako vy.
 • Provázky, šňůry a motouzy nejsou vhodné hračky pro kočky. Pokud kočka pozře kousek provázku, mohou u ní vzniknout život ohrožující zažívací potíže. Ve zverimexech je mnoho vhodných a bezpečných hraček.

Druhá kočka v domě

Pokud již máte jednu kočku a uvažujete nad dalším přírůstkem, shoda charakteru obou koček pomůže v přechodném období adaptace. Klidná kočka by například měla být s kočkou podobného temperamentu. Když přinesete novou kočku či kotě, její uvedení v domácnosti by mělo probíhat pozvolně. Je třeba dodržet určité období izolace do doby než se kočky nenaučí akceptovat jedna druhou.

Toaleta pro kočku

Vhodné místo pro toaletu je nutností chováte-li více koček v jedné domácnosti. To znamená mít toaletní nádoby na více místech. Misky s jídlem a vodou, škrabadla a místa na odpočinek by měly být také umístěny v prostoru celé domácnosti.

Pokud chcete, aby byla vaše kočka co nejdéle zdravá, doporučujeme pravidelné zdravotní prohlídky. Zeptejte se svého veterinárního lékaře na vakcinační plán a další preventivní prohlídky doporučitelné podle životního stylu vaší kočky.

Co byste měli vědět při výběru kočky

Můžete si vybrat čistokrevnou kočku nebo křížence. Čistokrevná plemena byla cíleně šlechtěna na podpoření určitých fyzických nebo osobnostních vlastností, které se jejich majitelům líbí. Kříženci mají naopak různé charakteristiky, a jsou tak vždy originálem.

Krmení, pohyb, hra a toaleta jsou denní potřeby, které musí být zabezpečeny, pokud chcete mít zdravou a spokojenou kočku. Některá čistokrevná plemena a kříženci mají dlouhou srst a/nebo hustou srst, která vyžaduje pravidelné vyčesávání jako ochranu před zplstnatěním srsti a kožními problémy. Pokud nejste ochotni kočku denně kartáčovat, vyberte si raději krátkosrstou kočku, která bude schopna o svůj kožich sama pečovat. S cílem maximálně eliminovat riziko poranění či onemocnění je nejlepší kočku držet v domácnosti. Toaletní nádobu je potřeba vždy udržovat v čistotě. Díky tomu ji kočka bude opakovaně používat. Pokud máte více koček, měli byste mít více toaletních nádob na různých místech.

Hodí se kočka k vašemu životnímu stylu?

 • Kočky jsou schopny přizpůsobit se mnohým životním situacím, pokud mají řádné bydlení, krmení, dostatek pohybu a dostatečnou péče o srst.
 • Jako pomoc při rozhodování, jestli je kočka správnou volbou pro vás, si zkuste zodpovědět následující otázky:
 • Jak dlouhý je váš pracovní den? Máte pravidelně nějaké další povinnosti po práci, které by vám nedovolovaly pečovat o kotě či kočku?
 • Cestujete? Kdo se bude starat o vašeho kočičího miláčka v čase vaší nepřítomnosti?
 • Pokud chováte více zvířat, bude další přírůstek vyžadovat nějaké větší omezení počtu nebo druhu chovaných zvířat ve vaší domácnosti? Může vaše nová kočka zůstat s vaším současným zvířetem osamocena (pes, rybičky, okrasní ptáci)?
 • Má některý z členů vaší domácnosti alergii na chlupy nebo s novým přírůstkem nesouhlasí?

Kdo se bude starat o vaší kočku?

Jako majitel kočky budete nést odpovědnost za krmení, ochranu, příbytek, pohyb a fyzické a duševní zdraví po celý zbytek jejího života. Když máte děti, dovolte jim zapojit se do péče o kočku. Malé děti potřebují pomoc dospělých, kteří budou ochotni a schopni vést dohled nad denní péčí o kočku.

Je lepší si pořídit kotě nebo raději dospělou kočku?

Koťata vyžadují více času, než se naučí používat toaletu. Také potřebují delší dobu na socializaci. Zároveň je musíte častěji krmit a dávat na ně větší pozor. Pokud nemůžete na sebe vzít tyto závazky, zvažte raději zakoupení nebo adopci dospělé kočky, která bude pravděpodobně na toaletu již naučená a většinou se dobře adaptuje i na nový domov.

Můžete si kočku dovolit?

Kupní cena kočky může být poměrně vysoká v závislosti na plemeni a rodokmenu. Navíc její pořízení je jen počáteční výdaj. Kočky potřebují vysoce kvalitní krmení, vlastní bydlení, mentální podporu (hračky, čas na hraní) a pravidelné návštěvy veterinárního lékaře. Další výdaje mohou zahrnovat náklady na akutní ošetření, péči o srst, přepravku, čipování a případnou sterilizaci.

Kde můžete koupit nebo adoptovat kočku?

Čistokrevná koťata a dospělé kočky můžete zakoupit u uznaného chovatele. Křížence můžete adoptovat v útulcích nebo na umísťovacích výstavách ztracených či zatoulaných koček. Když adoptujete kočku v útulku, zeptejte se, co v útulku vědí o charakteru a povaze kočky a za jakých okolností se zvíře do útulku dostalo. Některá koťata či kočky se do útulku dostanou z důvodů změny životních stylu původního majitele (např. stěhování, narození dítěte), ale jiné se do útulku dostanou kvůli chronickému onemocnění či chování, které předešlý majitel neakceptoval. Některé stavy jsou léčitelné, ale mějte na paměti, že to bude vyžadovat další investice času a financí.

Čeho byste si měli všímat u kočky?

Zdravé kotě nebo dospělá kočka jsou čisté, s bystrým pohledem a lesklou upravenou srstí. Nemělo by se jevit jako hubené nebo příliš silné. Nemělo by také vykazovat příznaky onemocnění, jako např. výtok z nosu, očí nebo průjem.

Když si vybíráte kotě, vyberte si to, které je aktivní, zalíbí se vám a je přítulné k lidem. Někdy se kočky necítí nejlíp v hlučném nebo neznámém prostředí, mějte to na paměti při výběru. Dospělá kočka by vám měla dovolit chytit ji, pomazlit se s ní bez projevu syčení či škrábání. Koťata by měla vrnět a být při zvedání a manipulaci relaxovaná. Nejlepší věk pro pořízení nového kotěte je mezi 7 až 9 týdnem stáří.

Krmení

Většina koťat může být odstavena od matky v 7 týdnu stáří. Koťata by měla dostávat krmení určené speciálně pro ně, ideálně komerčně vyráběné granulované vyvážené krmivo pro koťata. Vždy by měla mít přístup k čerstvě vodě a po odstavení od matky by již neměla dostávat mléko, protože u některých koťat může způsobovat průjmy.

Kočka

Vakcinace

Koťata by měla být očkována v 9 a 12 týdnu stáří. Očkujeme proti třem virovým nemocem, a to proti kočičí rýmě, panleukopenii a kočičí leukémii. Očkování by se mělo opakovat následně každý rok. Většina kočičích hotelů nebude akceptovat kočky, které nejsou očkované proti kočičí rýmě a panleukopenii. Virus kočičí leukémie se přenáší především při kousnutí. Virus poškozuje buňky organizmu kočky a vede k problémům zapříčiněným ztrátou obranyschopnosti jedince. Doporučuje se nedovolit kočce chodit ven dříve než cca 2 týdny po prvním přeočkování.

Čipování

Čipování kočky je vysoce doporučitelné. Jelikož kočka často pobíhá venku a může se zatoulat, je důležité, aby mohla být lehce identifikovatelná. Ztracená čipovaná zvířata jsou v případě nálezu rychle identifikována veterinárním lékařem a vrácena původnímu majiteli bez toho, aby musela jít do útulku pro opuštěná či ztracená zvířata.

Odčervení a odblešení

Kotě by mělo být odčervováno od 14 dní věku, pravidelně každé2 týdny až do 3 měsíců stáří. Následně jednou měsíčně do půlroku věku a pak jednou za 3-6 měsíců v závislosti na způsobu života a krmení. Veterinární lékař vám poradí nejvhodnější způsob odblešení všeho kotěte. Blechy způsobují nejen kožní problémy, ale jsou také mezihostitelem tasemnic.

Kotě (ilustrační foto)

Kastrace

Pokud vážně neuvažuje o koťatech od vaší kočky, je vhodné ji nechat vykastrovat. Doporučujeme provést kastraci v období po prvním mrouskání. Kocouři začínají značkovat teritorium zapáchající močí od půl roku života. Kastraci doporučujeme provést v 8-9 měsíci stáří. Nevykastrovaní kocouři se často toulají a dochází mezi nimi k rvačkám. Kočky by mohly být vykastrovány především z důvodu prevence nežádoucího početí.

I když jsou kočky velmi nezávislá zvířata, dokáží být svému majiteli výborným společníkem po mnoho let. Relativně nízké nároky na péči dělají z kočky vynikajícího rodinného příslušníka. Většina koček se navíc lehce přizpůsobí různým životním podmínkám svých majitelů. Před výběrem nového kotěte nebo dospělé kočky vám doporučujeme poradu s veterinárním lékařem.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!