Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 19 °C oblačno Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

V USA roste zájem o přírodní krmivo pro domácí mazlíčky

Granule (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Granule (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

NEW YORK Zájem o zdravou, přirozenou potravu se posunuje od lidí k jejich domácích mazlíčkům. Přírodní produkty v oblasti krmiva mají sice stále pouze malý podíl na celkovém trhu v USA, avšak mezi roky 2013 a 2017 se tento podíl více než zdvojnásobil na 6,5 procenta, vyplývá z údajů agentury Nielsen. Prodej krmení pro mazlíčky bez geneticky modifikovaných přísad loni stoupl o 29 procent a bez umělých konzervantů a barviv o čtyři procenta.

Na tento trend zareagoval americký prodejce Petco. Ten jako první z velkých obchodů zaměřených na domácí mazlíčky v USA tento týden oznámil, že přestane ve svých kamenných obchodech a na internetu prodávat krmivo pro kočky a psy s umělými barvivy, příchutěmi a konzervačními látkami, uvedla agentura AP.

Američané loni utratili za své domácí mazlíčky 69,5 miliardy USD (1,6 bilionu Kč). Meziročně to bylo o čtyři procenta více.

Potravinový analytik výzkumné společnosti Mintel John Owen upozorňuje, že krmivo pro domácí zvířata již dlouho napodobuje lidskou stravu. Například v roce 1959 bylo představeno krmivo s omáčkou Gravy Train pro psy, aby si i oni mohli užít této omáčky. Jak se chutě lidí stávají stále vytříbenější, odráží se to i v požadavcích na krmivo pro jejich miláčky, dodal Owen.

Pro psy je tak k dispozici mimo jiné krmivo organické, vegetariánské či bez lepku. Některé značky tvrdí, že napodobují stravu z minulosti a nabízejí třeba granule s příchutí zvěřiny nebo divočáků. Plechovky pro kočky obsahují africkou sladkovodní rybu tilapia, králíka či dýni.

Vyhrajte granule pro svou kočku

Vzhledem k rostoucímu trendu dvě velké potravinářské společnosti, J.M. Smucker a General Mills, utratily na počátku letošního roku miliardy za koupi značek přírodního krmiva Nutrish a Blue Buffalo.

Owen dodává, že zájem o přírodní krmivo táhnou hlavně mladí lidé. A očekává, že tento trend dál poroste a povede i k „přírodnějším“ inovacím, jako syrové krmivo sušené mrazem.

Firma Petco uvedla, že většina krmiva, které nyní prodává, neobsahuje umělé přísady. Přesto se domnívá, že změna není zanedbatelná. Ročně prodá krmivo pro kočky a psy s umělými přísadami za zhruba 100 milionů USD. Krmení s těmito přísadami chce začít stahovat z nabídky od ledna. Někteří dodavatelé se rozhodli krmivo upravit, jiní se rozhodli, že již nebudou své krmivo v obchodech Petco prodávat. Veškeré krmivo s umělými přísadami, které se neprodá do května, firma věnuje zvířecím útulkům.

Petco rovněž plánuje rozšířit zákaz umělých přísad také u krmení pro další domácí zvířata, řekl agentuře AP generální ředitel Ron Coughlin.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Pronájem bytu 2+1
Pronájem bytu 2+1

Frenštát pod Radhoštěm, okres Nový Jičín
9 000 Kč/měsíc