Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Vědci pátrají po rysovi z Moravského krasu, už tam není

Magazín

  5:08
BLANSKO - Vzácný rys ostrovid v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras po dvou letech už není. Vědci po něm vyhlásili pátrání a prosí o pomoc veřejnost. Mohl se stát kořistí pytláků. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Mendelovy univerzity v Brně Filip Vrána. V krasu se rys zdržoval minimálně od září 2016. Dostal jméno Kryštof.

Rys ostrovid na šumavské Kvildě. foto:  Dan Materna, MAFRA

„O rysovi jsme se dozvěděli díky náhodným pozorovatelům, kteří se s námi podělili o své zážitky. Následný detailní monitoring významně zvýšil naše znalosti o tom, jak rys v kulturní krajině jižní Moravy může žít,“ uvedl akademický pracovník Mendelovy univerzity v Brně a vedoucí programu Šelmy v Hnutí Duha Miroslav Kutal.

Rys ostrovid

Rys ostrovid je největší kočkovitá šelma žijící na českém území. Největší populace žije v jihozápadních Čechách a navazujících oblastech v Bavorsku a Rakousku, kde je 60 až 80 dospělých rysů. Je to plachá a samotářsky žijící šelma. Loví menší kopytníky. Svou kořist překvapuje rychlým útokem ze zálohy. Vyniká bystrým zrakem a má také výtečný sluch. Je chráněným druhem a patří mezi silně ohrožená zvířata.

Zvíře se před létem 2017 podařilo odchytit a nasadit mu sledovací zařízení. Díky němu vědci například zjistili, že velikost domovského okrsku mladého samce přesáhla 360 kilometrů čtverečních, byla v něm i větší města jako Blansko či Adamov. Když ale na přelomu roků 2017 a 2018 hledal samici, dostal se i k Vyškovu či k brněnské městské části Řečkovice. Vždy se ale vrátil zpět. V krasu se adaptoval i na frekventované silnice, které překonal během sledování nejméně 673krát. Vědci také zjistili, že oblíbenou kořistí mu byl jednoznačně srnec, alternativou pak muflon.

„Pohyb a aktivitu rysa Kryštofa jsme monitorovali intenzivně od počátku jeho výskytu na celém území Moravského krasu. Aktuálně však nemáme o jeho výskytu žádné věrohodné zprávy,“ uvedl zoolog a vedoucí výzkumu rysa z Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně Martin Duľa. Podle něj příčiny zmizení mohou být různé. „Například mohlo dojít k upytlačení, otravě nebo srážce s dopravním prostředkem. Vzhledem k mladému věku a absenci samice také nevylučujeme přesun na jiné území,“ uvedl Duľa.

Rys Kryštof stále zůstává v krasu, samici hledal i u Vyškova

Kryštof se přestal objevovat ve fotopastech a ani během zimy nenašli dobrovolníci, zoologové a myslivci žádné průkazné stopy ve sněhu. Vědci a ochránci přírody proto prosí veřejnost o pomoc a poskytnutí veškerých informací o výskytu rysa. Jde o stopy, strženou kořist, přímé pozorování, a to v širší oblasti Moravského krasu, Drahanské vrchoviny a navazujících pohořích. Pozorování lze zasílat na e-mail stopy@selmy.cz.

„Kryštof je unikátní jedinec svého druhu. Jeho osud nás nadále nesmírně zajímá. Pro efektivní ochranu druhu je důležité identifikovat a řešit příčiny, které brání těmto šelmám obsazovat nová teritoria a setrvat na území mimo trvalou oblast výskytu rysa v ČR,“ uvedl Duľa.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!