Loni na projekt přispělo ministerstvo zemědělství zhruba čtvrt milionem korun, letos příspěvek vzroste na půl milionu. „Celou akci budou stejně jako loni zajišťovat vlastními silami pracovníci SVS, především ti, kteří mají problematiku dobrých životních podmínek zvířat na starosti. Ti si budou s dětmi vždy zhruba hodinu povídat o zvířatech chovaných v domácnosti a jejich potřebách,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Psi nejsou praváci ani leváci, upřednostňují sever, ukázal výzkum |
Děti se přiměřeně svému věku dozví, jak si domácího mazlíčka vybrat, jak se o něj starat, či co by měly dělat v případě, že se stanou svědky týrání zvířat. Školky také budou moci soutěžit mezi sebou o nejhezčí dětský obrázek, vítěze vyberou veterináři před Vánocemi.
V první polovině června SVS hromadně osloví české mateřské školky, které se pak budou moci přihlásit prostřednictvím elektronického formuláře na webu SVS. Na podzim veterináři školky navštíví. Očekávají však, že i přes navýšenou kapacitu nebude zřejmě možné navštívit všechna zařízení, která by o to měla zájem. „Zájem školek o přednášky loni násobně přesáhl personální i finanční možnosti SVS,“ dodal Vorlíček.
Letos do května přibylo meziročně o zhruba 30 procent podnětů veterinářům na podezření z týrání zvířat. Kontrol zatím veterináři provedli 2200, zhruba v pětině případů zjistili týrání nebo nějaké pochybení. Podle Semeráda se ale stává, že lidé nahlašují podněty na základě několika let starých fotek na sociálních sítích, nebo neuvedou přesné bydliště, kde se možný tyran zvířat nalézá, což veterinářům práci ztěžuje. Zároveň však podle něj letos přibývá vážných případů týrání.