Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C skoro jasno Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Veterináři se rozhodli odebrat chovateli z Benešovska 70 koní

Koně (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koně (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

JANKOV Veterináři se rozhodli odebrat chovateli z Jankova na Benešovsku sedm desítek koní. Zvířata budou přemístěna do náhradní péče, řekli mluvčí veterinární správy Petr Pejchal a starostka Jankova Jitka Jonsztová (TOP 09).

„Důvodem odebrání je skutečnost, že chovatel se o koně přestal starat a zároveň prohlásil, že se o ně přestává starat,“ uvedl Pejchal. Odchyt začal dnes a bude pokračovat v dalších dnech, situaci na místě monitoruje policie.

Zvířata měla údajně nedostatek krmení a byla podvyživená. Chovatel to v minulosti odmítal. „Vždycky jsem do nich dával všechno, co jsem vydělal. Dělám s nimi skoro čtyřicet let. Všechno, co potřebují, mají. To, co u mě veterinární správa se samozvanými ochránci zvířat předvádí, hraničí s lidským rozumem,“ řekl nedávno Mladé frontě Dnes.

Podle Jonsztové bylo už několik koní chovateli odebráno v minulých dnech a nyní se řeší zbylá část stáda. „Ti koně jsou divocí, jsou tam březí kobyly. Myslím si, že to je na delší dobu,“ uvedla starostka k odchytu. Obec s rozšířenou působností, v tomto případě Votice, by měla podle Pejchala koně umístit do náhradní péče. „Podle našich informací má obec dohodu s chovatelem, který má k dispozici odpovídající pastviny,“ uvedl mluvčí.

Dlouhodobý problém

Dnešní zákrok veterinářů začal údajně dramaticky, dcera chovatele podle televize Prima začala najíždět na jejího kameramana. Mluvčí benešovské policie Eva Stulíková ale řekla, že policisté zatím na místě žádné jednání nevyhodnotili jako protiprávní. Situaci dál monitorují. „Neřešíme tam zatím žádné protiprávní jednání, ale může se to samozřejmě ještě změnit,“ dodala Stulíková.

Jonsztová uvedla, že jde o letitý problém. „Problémy jsou s volně pobíhajícími zvířaty po obci, řeší to policie. Stejný chovatel tam má i psy,“ uvedla starostka. Podle Stulíkové bylo v souvislosti s chovem koní v Jankově přijato již několik trestních oznámení.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...