Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vídeňský hřbitov nabízí místa pro lidi i jejich domácí mazlíčky

Magazín

  6:00
VÍDEŇ - Už více než měsíc je možné rezervovat si místo na vídeňském hřbitově, na kterém mohou lidé k věčnému odpočinku ulehnout společně se svými domácími mazlíčky. Na prvním pohřebišti svého druhu v rakouské metropoli mohou po boku lidí spočinout psi, kočky i chameleoni, hospodářská zvířata ale povolena nejsou, informovala agentura APA.
(ilustrační snímek) Urna

(ilustrační snímek) Urna foto: Shutterstock

Kremaci domácích mazlíčků zvažuje polovina českých chovatelů

Za první měsíc provozu urnového háje bylo podle mluvčího správy vídeňských hřbitovů rezervováno již deset hrobů. „Přijímáme denně několik telefonátů,“ řekl. Milovníci zvířat podle něj ale nemusí mít strach, že by pro ně v areálu naproti vídeňskému Ústřednímu hřbitovu ve čtvrti Simmering nezbylo místo. Kapacita je totiž velká - urny zde lze uložit až na 240 hrobových místech. V případě potřeby je navíc možné areál rozšiřovat.

„Někteří lidé udržují intenzivnější vztah se zvířetem než s lidmi,“ vysvětlila při otevírání areálu městská radní Ulli Simová, proč se Vídeň rozhodla vybudování společného hřbitova pro lidi a jejich domácí mazlíčky podpořit. Hřbitov pouze pro domácí zvířata v rakouské metropoli funguje už od roku 2011.

Nejčastěji zájemci o hrobové místo chtějí být pohřbeni se svým psem či kočkou. Kremace je ale dostupná pro všechny mazlíčky s výjimkou hospodářských zvířat. Do společného hrobu mohou lidé ve Vídni uložit třeba milovaného chameleona nebo hada. Kvůli zákonným omezením i z kapacitních důvodů ale například kůň vedle zesnulého spočinout nemůže. Do běžné kremační pece se totiž zvíře velikost koně nevejde. „Krematoria pro koně sice už existují, ale nejbližší je v Nizozemsku,“ uvedl mluvčí vídeňských hřbitovů.

Za desetiletý pronájem hrobu zaplatí zájemci 490 eur (12 600 korun). Navzdory desítce rezervovaných míst se ale žádný společný pohřeb člověka a jeho domácího mazlíčka na vídeňském hřbitově zatím neuskutečnil.

Autor: