Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Zvíře v nouzi. Volně žijícím zvířatům má pomoci mobilní aplikace

Ježek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ježek | foto: Shutterstock

HRADEC KRÁLOVÉ Volně žijícím zvířatům v nouzi má pomoci nová mobilní aplikace, která umožní nálezci zraněného zvířete přímo kontaktovat příslušnou záchrannou stanici. Novinářům to v Hradci Králové řekla koordinátorka Národní sítě záchranných stanic Českého svazu ochránců přírody Zdeňka Nezmeškalová.

„Končí tak zbytečné obtelefonovávání složek integrovaného záchranného systému, útulků či příliš vzdálených stanic. V záchranných stanicích si zase od aplikace slibují, že ubude zbytečně donesených mláďat, protože díky telefonátům bude možné přesvědčit nálezce, že některé případy nevyžadují převzetí zvířat do péče,“ řekla Nezmeškalová.

Aplikace nazvaná Zvíře v nouzi od léta fungovala pouze pro telefony s platformou iOS, stáhly si ji dosud stovky lidí. Aplikaci pro častější systém Android vytvořili ve spolupráci s koordinátorem vývoje aplikace Miroslavem Poživilem studenti Fakulty informatiky a managementu UHK.

„Najdete-li v přírodě volně žijící zvíře, u kterého se domníváte, že není něco v pořádku, aplikace díky vaší GPS pozici vyhledá záchrannou stanici, v jejíž působnosti se právě nacházíte, a nabídne vám rovnou do stanice zavolat. Dále pak umožní poslat do záchranné stanice GPS souřadnice místa nálezu, nebo naopak vás naviguje do stanice, pokud se domluvíte na předání zvířete tam,“ uvedl student fakulty David Bárta, který se na vývoji aplikace podílel. Samozřejmostí je podle něj také možnost zaslat do stanice fotografii zvířete pro jeho snadnější identifikaci. Kolega Martin Hromádko dodal, že na vývoji pracovali zhruba tři měsíce.

V České republice funguje 33 záchranných stanic, kterými ročně projde zhruba 20 000 zvířat. Více než 55 procent z nich se podaří vrátit do přírody.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!