Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Vybavení bytu a prach poškozují zdraví koček domácích

Jak vrní kočka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak vrní kočka | foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

Vědci ze Stockholmské univerzity ve své studii odhalili závažné příčiny vzniku nemocí domácích koček. Jsou to bromované zpomalovače hoření, tedy toxické látky, které mají především chránit člověka a jeho majetek.

Dokážou totiž zabránit vzniku a šíření požárů. A bohužel také ovlivnit hormonální systém koček i lidí, tvrdí vědci.

Bromované zpomalovače hoření téměř s jistotou najdete u sebe doma, v práci anebo ve škole. Jsou totiž přidávány do plastů a pryskyřic, tedy matrací, čalouněného nábytku, stavebních materiálů, domovních dekorací, podlahových krytin, textilu, elektroniky nebo do běžných elektrospotřebičů jako mikrovlnná trouba, lednice či televize. Ropné plasty použité při jejich výrobě hoří nadmíru rychle. A právě proto se přistoupilo k masivnímu používání chemických zhášečů. Materiály prosycené těmito látkami nedovolí jinak hořlavým materiálům tak snadno vzplanout. 

Kočka s koťátkem

Bromované retardéry hoření jsou i v přírodě

Zásadním způsobem ovlivňují kvalitu vnitřního prostředí tím, že se z těchto běžných zařízení neustále odpařují. Ze zapnuté televize rychleji, z vypnuté pomaleji. Právě na všudypřítomné prachové částice se tyto vysoce toxické látky dobře vážou. „Pokud si rádi pořizujete nové kousky do domácnosti, ale nemáte čas na pravidelný důkladný úklid a větrání, pak je kvůli zpomalovači hoření ohroženo zdraví vaší kočky v daleko větší míře. Chemické zhášeče lidské tělo odbourává mnohonásobně rychleji než tělo zvířecí,“ říká Zuzana Novotná z portálu SpokojenýPes.cz.  

Jde o rozmanitou skupinu chemických látek s unikátními vlastnostmi, které jsou používané hlavně v nábytkářství, elektronice nebo textilním a plastikářském průmyslu. Při výrobě a likvidaci použitých syntetických materiálů se bromované retardéry hoření ochotně vážou na částice rozptýlené ve vodě a ukládají se tak do sedimentů a kalů. Stejným způsobem se mohou vázat na prachové částice ve vzduchu a transportovat se na velké vzdálenosti i do oblastí s původně nízkou zátěží těmito látkami. Najdete je tedy bohužel i ve zvířatech, jídle, lidské krvi a mateřském mléce.

Jak ovlivňují zdraví koček domácích?

Kočky, které žijí pouze v interiéru, jsou na rozdíl od jejich lidských přátel neustále vystavováno účinkům látek, které mají schopnost dlouhodobě přetrvávat v prostředí a kumulovat se v biologických systémech. Vdechováním kontaminovaného prachu se bromované zpomalovače hoření postupně hromadí v tkáních a zatěžují vnitřní orgány. Mezi nejčastější zdravotní problémy vyvolané těmito látkami, které působí jako tzv. hormonální disruptory (mají schopnost napodobit činnost hormonů), patří narušení činnosti žláz s vnitřní sekrecí, což se nejčastěji týká štítné žlázy. Hovoří se také o problémech spojených s reprodukcí, rakovině či problémech spojených s chováním koček.

Kočka nemá ráda změny, ty mohou vyvolat stres

Podle studie oregonských vědců, kterou publikovali loni v srpnu, chemické zhášeče dokonce negativně ovlivňují inteligenci dětí a jejich sociální chování. Důvod je jednoduchý: malé děti jsou, podobně jako domácí zvířata, často v kontaktu s podlahami a věcmi, které se povalují na zemi. Často předměty také berou do úst, včetně prachu, který na nich ulpívá.

„Děti vystavené konkrétním typům zpomalovačů hoření se daleko více chovaly agresivně a vzdorovitě. Byly hyperaktivní, nepozorné a měly větší sklony k šikaně,“ uvedla Molly Kileová, která výzkum zveřejněný v odborném časopise Environmental Health vedla. Sledované děti týden nosily porézní náramky, jež chemikálie absorbovaly. Rodiče dětí vyplnili zevrubný dotazník ohledně dětí a jejich domovů. Učitelé ze školky hodnotili chování dětí. U vrácených náramků pak vědci určili 1200 chemikálií, které se mohou v lidském těle akumulovat.

Jak snížit dopad zpomalovačů hoření na zdraví

● Pravidelně utírejte a vysávejte prach doma i na svém pracovním stole. Vybírejte si vysavače s tzv. HEPA filtry, jejichž prašná odlučivost je větší než 99 %. Filtry je třeba po zanesení měnit. To platí samozřejmě i pro čističky vzduchu.

● Syntetické materiály nahrazujte přírodními – sklem, dřevem atd.

● Zajímejte se o složení spotřebního zboží, které kupujete. Pozor na výrobky z recyklovaného plastu. Často obsahují již zakázané druhy zpomalovačů hoření. Vyrábí se z něj termohrnky, hřebeny a černé kuchyňské náčiní.

● Méně je více. Redukujte zbytné věci. Úklid bude potom snazší a rychlejší.

● Nezdržujte se v zaprášeném a nevětraném prostředí. Máte-li uskladněno na půdě anebo ve sklepě spoustu nepotřebných věcí, zbavte se jich. Prostor pak nezapomeňte pravidelně uklízet a větrat. Raději si na úklid silně zaprášených prostor vezměte roušku.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!