Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zoo Brno slaví. Poprvé odchovala kriticky ohrožené želvy

Magazín

  5:39
BRNO - Zoo Brno poprvé odchovala kriticky ohrožené dlouhokrčky McCordovy, želvy původem z Indonésie. Vylíhla se čtyři mláďata, všechna přežila nejkritičtější období a nyní už samostatně přijímají potravu. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí zahrady Michal Vaňáč.

Mláďata se vylíhla na přelomu srpna a září 2018. Pracovníci zoo je umístili do samostatného akvaterária s velmi mělkou vodou a po několika dnech je zkusili i poprvé nakrmit. foto: ČTK

„Jedná se o první odchov tohoto v přírodě kriticky ohroženého druhu nejen v rámci Zoo Brno, ale i celé Unie českých a slovenských zoologických zahrad. Ani evropská populace není příliš veliká a vzhledem k míře ohrožení je pro druh vedena v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií Evropská plemenná kniha,“ uvedl kurátor chovu ryb, obojživelníků a plazů Zoo Brno Petr Šrámek.

Zoo Brno poprvé odchovala kriticky ohrožené dlouhokrčky McCordovy, želvy...
Zoo Brno poprvé odchovala kriticky ohrožené dlouhokrčky McCordovy, želvy...

Chovná skupina se v brněnské zoo skládá z jednoho samce a dvou samic, zařízení ji loni v únoru dostalo darem ze Zoo Záhřeb.

„Přestože jsme jim nabídli suché místo se substrátem jako kladiště, první snůšku 13 vajec jsme našli ve vodě. Přemístili jsme je do inkubátoru, i když jsme tušili, že se jejich šance na přežití pobytem ve vodě snížily. V průběhu čtyřměsíční inkubace jsme postupně odstranili několik neživotaschopných vajec. Velmi nás proto potěšilo, když se během dvou týdnů vylíhly postupně čtyři malé želvy,“ uvedl Šrámek.

Ohrožené želvy

Na Červeném seznamu ohrožených druhů jsou dlouhokrčky vedeny jako kriticky ohrožené. Hlavní hrozbu pro tyto vzhledově velmi atraktivní a nevšední želvy představují lidé. Kromě úbytku biotopů totiž musí čelit především ilegálnímu lovu pro potřeby obchodu s domácími mazlíčky.

Mláďata se vylíhla na přelomu srpna a září 2018. Pracovníci zoo je umístili do samostatného akvaterária s velmi mělkou vodou a po několika dnech je zkusili i poprvé nakrmit. Malé želvy se ukázaly jako velmi vitální a ihned začaly přijímat nabízenou mraženou potravu obohacenou směsí vitaminů a minerálů. Vyvíjejí se bez komplikací.

Dlouhokrčka McCordova obývá v přírodě pouze malý indonéský ostrov Roti. Dorůstá délky až 24 centimetrů, samice snáší až 13 vajec. Želvy se živí hmyzem, malými rybami a pulci. Loví tak, že rychle natáhne krk a chňapne po kořisti. Je aktivní převážně v noci.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat