Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Od Tutanchamona k paláci Chrysler. Celý svět miluje egyptské symboly, dostaly se i na bankovky i do Vatikánu


Zlatá maska faraona Tutanchamona se stala symbolem moderního okouzlení starověkým Egyptem. Za „archeologickým objevem všech dob“ se skrývá osm let kopání v nehostinné krajině, které šťastně vyvrcholilo v listopadu 1922. Skromný, avšak vytrvalý Angličan Howard Carter přišel do Egypta jako sedmnáctiletý a více než třicet roků tam s dělníky neúnavně pracoval v písku a kamení. Nakonec objevil fascinující poklad – hrobku s množstvím předmětů, které měly faraonovi sloužit v posmrtném životě. Dodnes není takové množství artefaktů plně vědecky zpracováno. | foto: Shutterstock

Premium Doporučujeme
Tutanchamonova zlatá maska, která byla nalezena před 100 lety, se stala nejznámější ikonou orientálního okouzlení. Zaniklá civilizace kdysi vzkvétající podél Nilu dodnes láká badatele i dobyvatele. Mystiku a estetiku Egypta lze vystopovat v moderních uměleckých dílech i v popkultuře.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Nejslavnější starověké egyptské artefakty jsou převážně luxusními památkami. Novodobé objevy hrobek tehdejší elity však okouzlily celou moderní společnost na obou březích Atlantiku.

Fascinace starým Egyptem se stala fenoménem po Napoleonově tažení do této exotické země. Vůdcovo dobývání bylo od počátku motivováno politickými, duchovními i osobními ambicemi. Toužil ukázat světu, ale také milované císařovně Josefíně, svou skutečnou velikost. Celá výprava vrcholící symbolicky v bitvě u pyramid v létě roku 1798 skončila neslavně. Přinesla však do Evropy a následně i Ameriky nevídanou sumu poznání. Po staletí pískem zavátý odkaz slavné říše vstoupil opět do dějin.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!