Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Od Tutanchamona k paláci Chrysler. Celý svět miluje egyptské symboly, dostaly se i na bankovky i do Vatikánu


Zlatá maska faraona Tutanchamona se stala symbolem moderního okouzlení starověkým Egyptem. Za „archeologickým objevem všech dob“ se skrývá osm let kopání v nehostinné krajině, které šťastně vyvrcholilo v listopadu 1922. Skromný, avšak vytrvalý Angličan Howard Carter přišel do Egypta jako sedmnáctiletý a více než třicet roků tam s dělníky neúnavně pracoval v písku a kamení. Nakonec objevil fascinující poklad – hrobku s množstvím předmětů, které měly faraonovi sloužit v posmrtném životě. Dodnes není takové množství artefaktů plně vědecky zpracováno. | foto: Shutterstock

Premium Doporučujeme
Tutanchamonova zlatá maska, která byla nalezena před 100 lety, se stala nejznámější ikonou orientálního okouzlení. Zaniklá civilizace kdysi vzkvétající podél Nilu dodnes láká badatele i dobyvatele. Mystiku a estetiku Egypta lze vystopovat v moderních uměleckých dílech i v popkultuře.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Nejslavnější starověké egyptské artefakty jsou převážně luxusními památkami. Novodobé objevy hrobek tehdejší elity však okouzlily celou moderní společnost na obou březích Atlantiku.

Fascinace starým Egyptem se stala fenoménem po Napoleonově tažení do této exotické země. Vůdcovo dobývání bylo od počátku motivováno politickými, duchovními i osobními ambicemi. Toužil ukázat světu, ale také milované císařovně Josefíně, svou skutečnou velikost. Celá výprava vrcholící symbolicky v bitvě u pyramid v létě roku 1798 skončila neslavně. Přinesla však do Evropy a následně i Ameriky nevídanou sumu poznání. Po staletí pískem zavátý odkaz slavné říše vstoupil opět do dějin.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...