Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Ruští agenti se vloupali do mého bytu. Na svůj film o Buči se nemůžu dívat, říká válečný reportér Guardianu


Luke Harding | foto: Radek Vebr, MAFRA

Premium Rozhovor
Když se řekne válečný reportér, člověk si představí ostříleného hromotluka. Luke Harding, dopisovatel britského Guardianu, ale působí spíš jemně, dokonce plaše. Když tiskne v ruce svou novou knihu Invaze, kterou přijel pokřtít do Prahy, a pózuje pro fotografa, připadá si podle vlastních slov nepatřičně. „Jsem spíš neformální chlápek,“ říká trochu provinile.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit se slevou až 45 %

Nervózní nános se ale setře ve chvíli, kdy se Harding rozpovídá o válce. Byl v Kyjevě, když na město loni 24. února dopadly první ruské rakety, a od té doby byl svědkem ruských zvěrstev v Buči, ukrajinského odhodlání v Chersonu i zákopové války v Bachmutu. Na svůj film o Buči, kde ruští vojáci zavraždili desítky nevinných ukrajinských civilistů, se podle svých slov nemůže dívat. „Tihle lidé jsou noví fašisti,“ uzavírá.

Lidovky.cz: Popište den, kdy začala invaze.
Začal bych o den dřív. Večer 23. února jsem byl na večeři s ukrajinským spisovatelem Andrejem Kurkovem. Je to hrozně milý člověk – i přesto, že na Ukrajině je to opravdová hvězda. Je to taky chronický optimista, takže mě během celé večeře ujišťoval, že Rusové stoprocentně nezaútočí. Já už měl v té době dost velké pochybnosti a všechno se potvrdilo, když jsem se s Andrejem rozloučil. Volal mi jeden ukrajinský zdroj a jasně mi řekl, že invaze začne další den ve čtyři hodiny ráno.

Lidovky.cz: Co to pro vás znamenalo?
Probuzení do války. Můj zdroj se spletl jen o pár minut, invaze začala něco po půl páté. Když jsem snídal, bylo už jasné, že Putinovy ambice vysoce přesahují znovudobytí Donbasu. V Kyjevě se ozývaly vzdálené výbuchy (24. února útočily ruské síly na strategické letiště Hostomel na severozápadním předměstí Kyjeva) a hukot automobilových alarmů. Šířila se zpráva, že do centra Kyjeva seskočí ruští parašutisté a začnou obsazovat vládní budovy. Řada věcí ale ještě paradoxně fungovala normálně – u bankomatů se sice tvořily fronty a v parku už nehrál kytarista, ale našel jsem ještě jednu kavárnu, kde prodávali croissanty a jídlo s sebou.

Lidovky.cz: Nepřemýšlel jste, že okamžitě zmizíte?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Roční

490
890 Kč
Předplatit
Ušetříte 400 Kč
Následně 890 Kč/rok
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Dvouleté

990
1 690 Kč
Předplatit
Ušetříte 700 Kč
Následně 1690 Kč/2 roky
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se